Sąd w Bochni nie uznał prawa pary gejów do małżeństwa

301 0

Poczuliśmy się jak ludzie drugiej kategorii – mówią na łamach dzisiejszego wydania „Gazety Krakowskiej.

Przed sądem w Bochni reprezentowali ich adwokaci z warszawskiej kancelarii. W Polsce nie ma przepisów, które w jednoznaczny sposób zabraniałyby zawierania takich związków – stwierdził na łamach dziennika Paweł Osik, jeden z adwokatów. Powoływał się na rozstrzygniecie Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Oliari i inni przeciwko państwu włoskiemu, w którym to TPCz nakazał Włochom legalizację związków par homoseksualnych. Pokłosiem tego jest decyzja włoskiego parlamentu, sprzed kilku dni, który przyjął już ustawę, legalizującą zawieranie związków parom takiej samej płci – czytamy dalej.

Wyrok w tej niecodziennej sprawie wydał sędzia Rafał Rosiek. Powoływał się na fakt, iż obaj mężczyźni są obywatelami Polski, a przepisy prawa polskiego stoją w tym przypadku ponad prawem międzynarodowym. Z artykułu 18 Konstytucji RP wynika jasno, że małżeństwo to związek osób różnej płci i tylko takie związki znajdują się pod ochroną i opieką państwa – to słowa uzasadnienia przywoływane przez „Gazetę Krakowską”.

Dwaj mieszkańcy Krakowa zamierzają wykorzystać wszystkie środki prawne dostępne w Polsce. Najpierw zapowiadają apelację do Sądu Okręgowego w Tarnowie, nie wykluczają też wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego, a nawet do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Gazety Krakowskiej”.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *