Dębno: Dożynki gminne za nami (zdjęcia)

64 0

Dożynki gminy Dębno rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ks. dr Jerzy Krzanowski, proboszcz parafii w Dębnie. Po eucharystii odbyło się  oficjalne rozpoczęcie dożynek.  Wszystkich przybyłych przywitali starostowie dożynek – Marta Przeklasa i Krzysztof Gala.  Zaraz po tym Zespół Regionalny „Maszkieniczanie” zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy, a wójtowi Gminy Dębno został przekazany chleb, wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.

Tuż po godzinie 16 rozpoczął  się coroczny Konkurs Wieńców Dożynkowych. Swoje dzieła – zarówno te tradycyjne, jak i nowoczesne – zaprezentowały delegacje miejscowości z terenu Gminy Dębno. Zanim to jednak nastąpiło głos zabrali samorządowcy.  Wójt Gminy Dębno dziękował rolnikom za ich ciężką pracę  To oni w pocie czoło, w strugach deszczu pracują  na to, aby nie brakło nam na stole chleba powszedniego. Chylę przed ich ciężką pracę głowę –  mówił Kozłowski. Starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa przypomniał, że dożynki to jedna z najstarszych polskich tradycji, bowiem jeszcze Słowianie  świętowali  coś na kształt dożynek. Potem w czasach feudalnych  dożynki miały już formę bliską  tego co widzimy dzisiaj. Myślę, że aspekt zachowania tradycji, zwyczajów i obyczajów  od naszych ojców jest tu  równie ważny – mówił szef samorządu powiatowego.

W części artystycznej Dożynek Gminnych zaprezentowali  się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie, zespoły regionalne oraz Ania i Kinga Gurgul – laureatki programu „Aplauz, Aplauz!”. Przez całą imprezę dzieci mogły skorzystać z placu zabaw,  a całe rodziny mogły przejechać się bryczkami.  Kolejną atrakcją dożynek był koncert pochodzącego z Gminy Dębno zespołu młodzieżowego „The Pajx”, a tuż po nim na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, znana chyba wszystkim Majka Jeżowska.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, która znajduje się nad tekstem.

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *