Szlachetna Paczka w Brzesku – pomoc płynąca prosto z serca

389 0

Takich rodzin szukamy już od okresu wakacyjnego, udając się do różnych instytucji, osób, czy organizacji. Prosimy, aby te – znając rodziny – przedstawiły im projekt i pozyskały zgody na to, żebyśmy mogli do nich przyjść, spotkać się i porozmawiać. A potem wolontariusze, po odpowiednim przygotowaniu, ruszają do rodzin, poznają je, ich historie, sytuacje, postawy, potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu (bądź nie) do projektu – mówi w rozmowie z portalem mojebrzesko.pl  Joanna Sacha, koordynatorka Szlachetnej Paczki w rejonie brzeskim.

Aby dana rodzina mogła skorzystać z pomocy musi spełniać pewne kryteria i standardy, jednak każdą sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie.  W rozmowie z naszą redakcją Joanna Sacha, koordynator Szlachetnej Paczki w regionie brzeskim przyznała, że wolontariusze chcą pomagać mądrze, dlatego nie każdą rodzinę włączają do projektu. Są np. takie, które mimo trudności, jakie spotkały ich w życiu radzą sobie już teraz na tyle dobrze, że nie potrzebują naszego wsparcia w formie paczki. Czasem wystarczy spotkanie, rozmowa, czy zainteresowanie. Jeśli jakichś rodzin nie włączamy z innego powodu, np. postawa roszczeniowa, to też wierzymy, że będzie to dla niej pomocne. Że zrozumie odmowę jako sygnał, że coś jest nie tak i w lepszy sposób wykorzysta swoje możliwości i potencjał – tłumaczy koordynatorka.

Joanna Sacha zaznacza, że ważne jest również to, że w Szlachetnej Paczce nie pomaga się anonimowo. chcemy, aby darczyńca wiedział komu pomaga – bez nazwisk, bez dokładnych danych. Ale żeby wiedział/ mógł wybrać jakiej rodzinie pomaga, w jakiej sytuacji. Dlatego przygotowujemy opis każdej włączonej rodziny, który pojawia się potem na stronie internetowej. Po wybraniu rodziny darczyńca może też pytać o nią wolontariusza, a jeśli rodzina wyraziła zgodę na kontakt z darczyńcą, to zdarza się, że oboje w dniu finału, podczas dostarczenia paczek, się spotykają – mówi w rozmowie z redakcją portalu mojebrzesko.pl Joanna Sacha. Domyślnie jednak darczyńca dostarcza paczki tylko do magazynu (i nie zna żadnych danych dzięki którym mógłby zidentyfikować, czy zlokalizować rodzinę), a następnie wolontariusze sami zawożą paczki do rodzin.

W Brzesku Akcja odbywa się już po raz trzeci. W tym roku rejon był mocno zagrożony, jeszcze w zeszły poniedziałek rano nie miał lidera. Miał za to wspaniałych ośmiu wolontariuszy gotowych do działania. Dużą pomocą jest także wsparcie liderki z zeszłego roku, która pozyskała zdecydowaną większość historii rodzin (w tym roku głównie jednak z okolic Brzeska niż samego Brzeska), które teraz od tygodnia odwiedzamy. Jednak w związku z tym, że rejon działa bardzo krótko, nie znamy jeszcze dokładnej liczby rodzin, jaką damy radę odwiedzić, a tym bardziej włączyć do projektu –  Informuje Joanna Sacha. W Brzesku projekt odbywa się już po raz trzeci. W tym roku rejon był mocno zagrożony i działa bardzo krótko, dlatego też nie znamy jeszcze dokładnej liczby rodzin, jaką damy radę odwiedzić, a tym bardziej włączyć do projektu – informuje Joanna Sacha. Do 23 listopada do akcji włączono 14 rodzin, których opisy pojawiły się na stronie internetowej i 13 z nich zostało już wybranych przez Darczyńców. Dalej jednak pracujemy, odwiedzamy rodziny, uzupełniamy dokumenty i przygotowujemy opisy. Jestem przekonana, że w tym roku z pomocą dotrzemy do ponad dwudziestu rodzin. A na stronie Szlachetnej Paczki nowe opisy pojawiać się będą jeszcze przez minimum tydzień – informuje koordynator rejonu brzeskiego.

Jak włączyć się w akcje? To bardzo proste! Aby włączyć się w pomoc wystarczy wejść na stronę szlachetnapaczka.pl, kliknąć „Wybieram rodzinę”, wybrać województwo i rejon, a następnie rodzinę. Przed włączeniem się do akcji warto zwrócić uwagę na dwie kwestie:  Paczkę często  przygotowują wieloosobowe grupy. Jednym z podstawowych założeń Szlachetnej Paczki jest danie rodzinie poczucia, że jest dla kogoś ważna, a co za tym idzie – chęć dotarcia do niej z pomocą dedykowaną, taką jakiej właśnie potrzebuje. Paczki przygotowywane w ramach Szlachetnej Paczki mogą być dość kosztowne, a dobór rodziny warto dobrze przemyśleć – podkreśla liderka rejonu brzeskiego.  Wybierając rodzinę, której chcemy pomóc bierzmy pod uwagę nasze możliwości finansowe. Pamiętajmy, że możemy działać w grupach! Bez względu na to, jaką paczkę tworzymy, trzeba pamiętać aby robi to wszystko z dbałością o rodzinę tak, aby paczka była dla niej wyjątkowym prezentem.Po wybraniu rodziny z bazy rodzin, z darczyńcą kontaktuje się wolontariusz, który był u danej rodziny, opowiada o niej, odpowiada na pytania i podpowiada kolejne kroki w przygotowywaniu paczki. Druga kwestia to rejon naszego działania. Wybierając rodzinę w danym rejonie, darczyńca zobowiązuje się, że dostarczy paczkę w dniach finału do magazynu właśnie tego rejonu.

W tym roku Finał Szlachetnej Paczki odbędzie się 10-11 grudnia. W Brzesku magazyn, podobnie jak w poprzednich latach, będzie przy parafii Miłosierdzia Bożego, ul. Jana Pawła II 2, otwarty w godz.: 10.12 -> 9:00 – 17:00 oraz 11.12 -> 9:00 – 15:00.

Warto też śledzić  funpage’a rejonu brzeskiego Szlachetnej Paczki tutaj.

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *