Reklama

Powiat: Przez reformę edukacji na szkoły pójdzie więcej pieniędzy

O ile temat reformy edukacji (likwidacja gimnazjów) nieco ucichł na płaszczyźnie gmin, tak przed wielkim zadaniem staje teraz powiat – reforma wkracza do szkół średnich. W przyszłym roku czeka nas kumulacja dwóch roczników, 3 klasy gimnazjum i 8 klasy szkoły podstawowej. Dla starostwa powiatowego oznacza to  nie tylko szukanie dodatkowych sal lekcyjnych dla młodzieży, ale i zwiększone koszty na oświatę.

Zdaniem starosty brzeskiego Andrzeja Potępy, na szkoły średnie trzeba będzie przeznaczyć nawet o 25% więcej pieniędzy niż dotychczas.

Trafi do nas młodzież po gimnazjum i po nowej podstawówce. Reforma tak to poukładała, że musimy stworzyć dla nich osobne klasy. Dla nas będzie drożej

– dodaje.

Wiecznym problemem samorządów są niewystarczające subwencje oświatowe. Tak samo jest w przypadku starostwa tylko w ubiegłym roku w powiecie brzeskim z budżetu starostwa do szkół trzeba było dopłacić 4 miliony złotych.

Najwięcej będzie kosztować szkolnictwo zawodowe. Powiat brzeski wraz z lokalnymi przedsiębiorcami postawił na tzw. kształcenie dualne. Młodzi uczą się praktycznej nauki zawodu i mają zapewnione zatrudnienie.