Reklama

Borzęcin: Małopolski mistrz z… Ukrainy

Już po raz dziewiąty szachiści rywalizowali w Borzęcinie o tytuł Mistrza Małopolski w Otwartych Indywidualnych Mistrzostwach Małopolski w Szachach Szybkich P-15. Zwyciężył w nich z wynikiem 7 pkt. Ukrainiec, mistrz międzynarodowy, Petro Golubka reprezentujący klub Hetman Płock i zgarnął pamiątkowy puchar oraz nagrodę finansową. Warto dodać, że Petro wygrał w Borzęcinie nie po raz pierwszy, a na swoim koncie ma wiele tytułów, w tym ubiegłoroczny tytuł wicemistrza szachowego Ukrainy. 

Na drugim miejscu w zawodach w Borzęcinie uplasował się mistrz FIDE Damian Lewtak z SzUKS Gostmat 83 Gostynin (7 pkt.), trzeci był Piotr Widła z Rzezawy (6,5 pkt). Najlepszym zawodnikiem z gminy Borzęcin był – dwudziesty w całych zawodach – Marcin Fiksak.

Otwarta formuła zawodów pozwala na uczestnictwo szachistom z Małopolski i spoza jej terenu. Podnosi to  rangę zawodów i poziomu rywalizacji. Do Borzęcina od wielu lat przyjeżdżają nie tylko Polacy, ale i zawodnicy słowaccy czy mistrzowie i arcymistrzowie z Ukrainy. Część z nich mieszka w Polsce, niektórzy przyjeżdżają specjalnie tylko na zawody i niejednokrotnie je wygrywają – przyznaje Piotr Kania z GOK Borzęcin, który imprezę współorganizuje z Małopolskim Związkiem Szachowym z Krakowa. 

W tym roku rywalizacja toczyła się na dystansie 9 rund, choć pierwotnie zakładano rozegranie 11 partii. – Zdecydowaliśmy się zmniejszyć ilość partii ze względu na ogromny upał panujący na zewnątrz (350C), choć w klimatyzowanej sali w której odbywały się zawody było całkiem przyjemnie – komentuje Wiesław Kasperek, prowadzący zawody sędzia klasy państwowej. 

Do udziału w rozgrywkach przystąpiło 49 szachistów z 16 klubów: Hetman Płock, SzUKS Gostmat 83 Gostynin, KKSz Kraków, SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza, PUKS Karolina Tarnów, ZKSz GCKiP Czarna, UKS Hetman Koronny Trzebinia, MKS MOS Wieliczka, Wrocławski Klub Szachowy HETMAN, MSKS GAMBIT Tarnowiec, Klub Szachowy Kana Tarnów, UKS GONIEC Staniątki, SP Rzuchowa, TS Wisła Kraków, TKKF Drogowiec Kraków, UKS Lisek Lisia Góra, a także zawodnicy z Rzezawy, Buczkowa, Nowego Sącza, Strzelec Małych, Tarnowa oraz Krakowa. Gminę Borzęcin reprezentowali mieszkańcy Borzęcina i Przyborowa, w tym zrzeszeni w sekcji szachowej działającej w GOK Borzęcin.

Warto dodać, że wśród startujących połowa szachistów posiadała ranking międzynarodowy ELO, a 38 mogło pochwalić się posiadaniem kategorii szachowej. Co więcej, w mistrzostwach mogli zmierzyć się przedstawiciele kilku pokoleń. Najstarszy uczestnik miał 70 lat, natomiast najmłodszy zaledwie 8. Jak zauważył sędzia zwodów, szachy są jednym z niewielu sportów, w których wiek zawodnika nie jest decydujący o ostatecznym wyniku. – Niejednokrotnie zdarzają się partie, w których kilkuletni zawodnicy wygrywają z dorosłymi i nikogo to nie szokuje – mówi sędzia Kasperek. – Ci najmłodsi grają w klubach szachowych podnosząc swoje umiejętności. W takich zawodach mają częstokroć jedyną okazję rozegrać partie z mistrzami czy arcymistrzami, a to zawsze procentuje w przyszłości. Najważniejsza jednak jest dobra zabawa, uczciwa sportowa rywalizacja i zamiłowanie do gry w szachy, a tego startującym tu osobom nie mogę odmówić – przyznaje. 

Zawodnicy w turnieju walczyli o nagrody finansowe (pula nagród 2250 zł), jak i rzeczowe. Patronat nad wydarzeniem sprawował Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak.

(pio)

 

Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Małopolski w Szachach Szybkich P-15 w Borzęcinie

Wyniki zawodów:

I miejsce: Petro Golubka (Hetman Płock) – 7pkt.

II miejsce: Damian Lewtak (SzUKS Gostmat 83 Gostynin) – 7pkt.

III miejsce: Piotr Widła z Rzezawy – 6,5pkt.

IV miejsce: Andrzej Gbyl (KKSz Kraków) – 6,5pkt.

V miejsce: Sergej Shilov (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) – 6,5pkt. 

VI miejsce: Andrzej Kawula (PUKS Karolina Tarnów) – 6,5pkt.

VII miejsce: Tomasz Mika (ZKSz GCKiP Czarna) – 6,5pkt. 

VIII miejsce: Jerzy Kyć  z Krakowa – 6pkt.

 

Pozostali nagrodzeni:

  • Najlepsza kobieta w Turnieju  – Weronika Łęczek (UKS Hetman Koronny Trzebinia) – 6pkt. 
  • Najlepsi zawodnicy do III kategorii szachowej (rank. do 1600 włącznie): Marcin Fiksak z Przyborowa – 5pkt., Dawid Synowiec z Buczkowa– 5pkt. oraz Mirosław Jasnosz (MSKS GAMBIT Tarnowiec) – 5pkt. 
  • Najlepsi  zawodnicy do II kategorii szachowej (rank. do 1800 włącznie) – Franciszek Kozłowski (MKS MOS Wieliczka) – 5pkt., Maciej Herbut (Wrocławski Klub Szachowy HETMAN) – 5pkt. oraz Michał Bieszczad (PUKS Karolina Tarnów) – 5pkt.
  • Najlepsi seniorzy pow. 65 lat to: Andrzej Kawula (PUKS Karolina Tarnów) – 6,5pkt. oraz Tadeusz Hamer z Krakowa – 4pkt.
  • Najlepsi juniorzy do lat 18: Krzysztof Szczurek (KKSz Kraków) – 6pkt. oraz Wiktor Kryzia (Klub Szachowy Kana Tarnów) – 5,5pkt.
  • Najlepsze juniorki do lat 18: Weronika Łęczek (UKS Hetman Koronny Trzebinia) – 6pkt. oraz Magdalena Budkiewicz(UKS GONIEC Staniątki) – 4,5pkt.
  • Najlepsi juniorzy młodsi do lat 12: Jakub Micuła (UKS GONIEC Staniątki) – 5pkt., Kacper Niewola (SP Rzuchowa) – 4,5pkt oraz Sebastian Czerwony (Klub Szachowy Kana Tarnów) – 4pkt. 
  • Najlepsi zawodnicy z gminy Borzęcin: Marcin Fiksak z Przyborowa– 5pkt., Patryk Siudut z Borzęcina – 4pkt., Dominik Knap z Borzęcina – 4pkt., Wojciech Żurek z Borzęcina – 4pkt., Jan Szumigraj z Borzęcina – 3pkt., Kornel Czernek z Borzęcina – 3pkt., Edyta Knap z Borzęcina – 3pkt. oraz Kacper Czernek z Borzęcina – 1,5pkt.