Reklama

Brzesko: Cmentarz wojskowy zostanie odnowiony

230 tysięcy złotych gmina Brzesko pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace konserwatorskie, jakie wykonane zostaną na cmentarzu pochodzącym z okresu I wojny światowej znajdującym się przy ulicy Czarnowiejskiej. Prace wpłyną na zachowanie zabytków, przywrócą także cmentarzowi unikalne walory architektoniczne.

Za pozyskane z MKiDN pieniądze wyremontowany zostanie cmentarny mur na długości 245 metrów, odnowiona zostanie pergola, pomnik centralny, trzy nagrobki oficerskie, 20 metalowych krzyży i ponad 100 nagrobnych tabliczek. Ponadto wykonana zostanie konserwacja zabytkowej bramy wejściowej i pozostałych elementów drewnianych. Wszystkie zaplanowane prace wykonane zostaną do końca roku.

Pochodzący z okresu I wojny światowej cmentarz wyróżnia się na tle innych tego typu nekropolii znajdujących się w Małopolsce. Spoczywają na nim prochy 611 żołnierzy , w tym 447 zidentyfikowanych. Jest to tak zwany cmentarz szpitalny, pochowani na nim żołnierze zmarli w wyniku ran i chorób zakaźnych w szpitalu w Brzesku lub pobliskich lazaretów. Spoczywają na nim żołnierze niemal z całej Europy.

___

brzesko.pl