Reklama

Jak należy prawidłowo parzyć Yerba Mate?

Yerba mate to najpopularniejszy napój ziołowy w Ameryce Południowej, a w szczególności w takich krajach jak Argentyna, Brazylia, Paragwaj, czy Urugwaj. W Europie znany nieco mniej, jednak coraz śmielej wypierający z kuchennych szafek kawę. Ogrom właściwości zdrowotnych oraz niesamowite efekty pobudzenia – to główne cechy tego naparu.

1. Co to jest yerba mate?
2. Jakie akcesoria są potrzebne do parzenia yerba mate?
3. Jak parzyć yerba mate?

Co to jest yerba mate?

Yerba mate  to napar ziołowy, który przyrządza się z suszu liści i patyczków ostrokrzewu paragwajskiego – podkreślają fachowcy z podkreślają fachowcy z Taragui. Jest on niezwykle popularny i spożywany w krajach Ameryki Południowej, gdzie jego przygotowywanie urosło nawet do rangi kultu. Tak jak w Polsce ciężko obejść się bez herbaty lub kawy do ciasta, tak w Argentynie, Paragwaju, czy Brazylii ciężko jest wyobrazić sobie dzień bez wypicia yerby. Ostrokrzew paragwajski to roślina zamieszkująca lasy na styku tych trzech państw, które niegdyś należały do Paragwaju. Wojna z Trójprzymierzem sprawiła, że tereny, na których kiedyś żyli Indianie Guarani zostały podzielone. Warto dodać, że również na ziemiach Urugwaju można było spotkać rosnące krzewy tej rośliny. Ciekawostką jest to, że Urugwajczycy, mimo iż yerbe sprowadzają do swojego kraju, to mają liczne sklepy, które ją oferują. Na ulicach Montevideo można codziennie spotkać tłumy mieszkańców, którzy siorbią napar. Spowodowane to jest tym, że niegdyś rejony La Platy zamieszkiwali Indianie Charrua, którzy także mieli swój kult spożywania yerba mate. Ponadto mieszkańcy Urugwaju wytworzyli swój własny styl spożywania naparu. Argentyna to natomiast największy producent suszu na świecie. Liczne plantacje oraz bogate tereny w ostrokrzew paragwajski sprawiają, że handel, jak i samo picie wywaru. Tereny Corrientes i Missiones to także miejsca, gdzie kiedyś żyli Indianie Guarani, którzy zostali wyparci przez jezuitów. Ci następnie sami zaczęli handlować mate oraz zwiększać siłę gospodarczą tego regionu.

Jakie akcesoria są potrzebne do parzenia yerba mate?

Parzenie yerba mate to swoisty rytuał, który dodatkowo wpływa na smak spożywania naparu. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane jednak nie jest to możliwe bez odpowiednich akcesoriów. Wśród nich znajdują się bombilla i tykwa oraz sam susz.

Tykwa to naczynko, które tworzone jest z owoców drzewa o tej samej nazwie. Mają one charakterystyczny kształt, a przy tym są bardzo twarde i wytrzymałe. Po opróżnieniu ich środka można go używać jako kubka na napoje, ale przede wszystkim do przyrządzania naparu. Tykwa do yerba mate może być podzielona na dwie części, dzięki czemu staje się ona naczynkiem uniwersalnym o różnym kształcie. Zanim jednak zacznie się z niego korzystać zaleca się jego wyparzenie w celu usunięcia resztek miąższu znajdujących się na ściankach.

Bombilla to charakterystyczna słomka, która z jednej strony zakończona jest sitkiem. Może mieć oczywiście różne długości i wygląd. Do jej produkcji zazwyczaj wykorzystuje się aluminium, jednak można także spotkać modele stworzone z bambusa. Bombilla jest najważniejsza w całym zestawie akcesoriów. O ile yerbe można zaparzyć w zwykłym kubku, o tyle jej spożycie bez słomki z sitkiem jest bardzo nieprzyjemne. Jej zadaniem jest, a raczej sitka na końcu, jest odfiltrowywanie napoju od suszu i patyczków, które pływają w naczynku.

Termometr jest niezbędny do odpowiedniego zaparzania yerba mate. Głównie chodzi tutaj o temperaturę wody, która powinna wynosić około 70 stopni. Można oczywiście tę wartość przyjąć „na oko”. Zakłada się, że przygotowana woda osiąga taką wartość po około 12 minutach.

Jak parzyć yerba mate?

Parzenie yerba mate nie należy do najtrudniejszych zadań. Jest to czynność prosta, jednak wymaga nabrania wprawy. Pierwszym krokiem jest wsypanie do tykwy odpowiedniej porcji suszu. Dla początkujących może to być połowa objętości naczynka, dla osób spożywających napar od dłuższego czasu to ¾. Następnie należy je obrócić do kąta 45 stopni, aby susz usypał się w małą górkę, która utworzy szczelinę na bombille.

Następnym krokiem jest przegotowanie wody i odczekanie aż osiągnie zalecaną temperaturę 70 stopni. Następuje to zazwyczaj po upływie około 10-15 minut. Następnie wodę wlewa się w szczelinę powstałą między ścianką naczynka a usypaną górką suszu. Ważne, aby znajdowała się też tam bombilla, która utrzyma susz w odpowiedniej pozycji. Po zalaniu tykwy należy odczekać kolejne kilkanaście minut na to, aby yerba się zaparzyła. Tak przyrządzony napój można spożywać lub zostawić do całkowitego ostudzenia, a nawet włożyć do lodówki, dzięki czemu otrzyma się yerba mate terrere.