Reklama

Organizacja ślubu i wesela w czasie trwania koronawirusa – pytania i odpowiedzi

Odpowiadamy na najczęstsze pytania o organizację wesela podczas pandemii.

1. Ilu gości mogę zaprosić na wesele?

Niezależnie od tego, gdzie organizujesz wesele Kraków Warszawa czy mała wieś na Mazurach rządzą się tymi samymi prawami. Według nowych przepisów na czas pandemii, na weselu może przebywać maksymalnie 150 osób. Przy stoliku powinny jednak siedzieć wyłącznie osoby pochodzące z tej samej rodziny albo mieszkające w jednym gospodarstwie domowym. Nie należy jednak usadzać ich vis a vis, ale tak, aby osoby z przeciwnych stron siedziały po skosie.

2. Co oznacza, że na weselu należy zachować dystans społeczny?

Tak jak w każdych okolicznościach w dobie koronawirusa, osoby, które nie mieszkają ze sobą, powinny zachować dystans co najmniej dwóch metrów. Czy to podczas rozmowy czy nawet w toalecie albo w kolejce do szatni. Osoby, które nie mieszkają razem, nie powinny też na przykład tańczyć ze sobą, obejmować się czy przede wszystkim całować na powitanie.

3. Czy wesele w czasach pandemii jest droższe?

Może być, bo wymaga na przykład zatrudnienia większej ilości obsługi. W świetle nowych przepisów jeden kelner może obsługiwać tylko gości przy jednym stoliku i maksymalnie piętnastu. Nie może też już być samoobsługowych szwedzkich stołów czy stolika słodkości na weselu, tylko musi je nadzorować ktoś z obsługi. Do tego na sali, przy wejściach oraz w łazienkach, muszą się znajdować płyny dezynfekujące oraz zawieszone tabliczki dla gości, jak z nich prawidłowo korzystać. To wszystko może wpłynąć na lekki wzrost kosztów wesela, dlatego należy wziąć to pod uwagę przy przygotowywaniu kosztorysu.

4. Jak zadbać o bezpieczeństwo gości?

W weselu nie mogą uczestniczyć osoby chore na koronawirusa, mające sugerujące go objawy, czy poddane kwarantannie. Poinformuj o tym gości.Przed imprezą należy dokładnie wyjaśnić im, jak wyglądają zasady nowego pandemicznego wesela i jak należy dbać o wspólne bezpieczeństwo. W nieupalny dzień najlepiej zrezygnować z klimatyzacji i regularnie wietrzyć pomieszczenie. Jeśli masz taką możliwość, wybierz salę na wesele z ogródkiem albo przynajmniej częściowo otwartą przestrzenią. Zwróć też uwagę na dekorację sali, żeby unikać elementów, które mogą być non stop dotykane. Jeśli planujesz ją samodzielnie dekorować, pomysły znajdziesz w artykule „Jak samemu udekorować sale weselną? 5 sprawdzonych pomysłów”.

5. Czy to prawda, że muszę mieć spisane dane wszystkich gości?

Tak, przed rozpoczęciem wesela musicie mieć pełną listę wszystkich osób przebywających na weselu. Ich imiona i nazwiska, adresy zamieszkania oraz telefony. Taka lista jest bardzo ważna, bo w przypadku wykrycia koronawirusa u jednego z gości po weselu, ta lista będzie musiała została przekazana do sanepidu.

6. Czy moi goście muszą mieć maseczki?

Nie, goście nie muszą mieć maseczek na sali weselnej, choć powinni w momencie, gdy na nią wchodzą. Natomiast w trakcie trwanie imprezy nie muszą ich nosić. Inaczej jest w kościele czy urzędzie stanu cywilnego. W maseczkach oraz rękawiczkach powinni być jednak wszyscy członkowie obsługi – osoba z szatni, barmani oraz kelnerzy. O tym, kto dokładnie je zapewnia – Wy czy obiekt, warto ustalić dokładnie przed weselem.