Reklama

Jak wykończyć łazienkę w płytkach do połowy ściany?

Na ścianie w łazience najczęściej układamy płytki. Są odporne na wilgoć oraz bezpośredni kontakt z wodą, mają długą żywotność i łatwo utrzymać je w czystości. Zamiast pokrywać płytkami całą powierzchnię ściany, można ułożyć je do połowy, osiągniemy wtedy ciekawy efekt wizualny. Dodatkowo przy odpowiednim wyborze płytek zmieniamy proporcje wnętrza – obniżymy za wysokie, poszerzymy za wąskie lub pomniejszymy optycznie za duże. Jak wybrać płytki, chcąc wykończyć nimi ścianę do połowy

 

uUrocza cegiełka i postindustrialny charakter wnętrza

Wśród aktualnych trendów wnętrzarskich są płytki łazienkowe w kształcie podłużnych cegiełek, nazywane inaczej płytkami metro lub subway tiles. Występują w różnych kolorach, jednak klasyczna jest czysta biel. Układamy je do połowy ściany, na wysokość sięgającą ponad umywalkę i wannę. Pozostały obszar ściany pokrywamy farbą. Jeżeli zależy Ci na jednolitej powierzchni i jasnym wnętrzu, zdecyduj się na beż lub delikatny pastelowy róż. Biel bardzo dobrze sprawdza się w kontrastowych kolorach. Ściana może mieć kolor ciemnej szarości lub głębokiego brązu. Płytki metro bardzo dobrze sprawdzają się we wnętrzach w stylu postindustrialnym. Do takiej ściany pasować będą meble z czarnymi metalowymi elementami, czarna dekoracyjna armatura łazienkowa i podłoga w kolorze betonu bądź drewna.

Heksagonalna mozaika z efektem 3D

Pomimo że we wnętrzach dominuje minimalizm, prostota i perfekcjonizm, to czasem warto jest odejść nieco od obowiązujących schematów. Jeżeli nie pokrywamy ściany płytkami w całości, możemy stworzyć na niej z płytek dekoracyjną ozdobę, wykorzystując do tego modne heksagony. To płytki o geometrycznym, ale nietypowym kształcie. Mają różne kolory, z których wybieramy jeden lub łączymy kilka ze sobą. Heksagony układamy do połowy ściany, jednak bez wyznaczonej górnej granicy. Przy umywalce i wannie lub prysznicu sięgają nieco wyżej, z kolei w innych strefach niżej. Wybierając różne kolory, stworzymy na ścianie ciekawy efekt trójwymiarowości, dzięki czemu optycznie powiększymy wnętrze. Pastelowe heksagony będą pięknie prezentować się w połączeniu z białymi meblami, złotymi oprawami świetlnymi i dużymi lustrami na ścianie.

Wielkoformatowe płytki w nowoczesnej aranżacji

Alternatywą dla mniejszych płytek heksagonalnych i metro są płytki wielkoformatowe, np. w kolorze betonu lub marmur z wyraźnie zaznaczonymi żyłkami. Układamy je do połowy ściany, pamiętając o tym, aby w strefie z prysznicem pokryć nimi całą powierzchnię ścian. Mogą być to te same płytki podłogowe do łazienki. W kolorze betonu będą kontrastować z bielą w górnej strefie ściany oraz z meblami z drewnianymi frontami. Sterylną biel łączymy z wyrazistym i intensywnym kolorem, np. zielenią lub Classic Blue, tworząc w ten sposób nowoczesne, ale przytulne wnętrze.

Układając płytki do połowy ściany, zwróć szczególną uwagę na strefy mokre, czyli z umywalką oraz wanną lub prysznicem. Płytki powinny sięgać kilkadziesiąt centymetrów ponad umywalkę oraz górną krawędź wanny, natomiast pod prysznicem pokrywać całą powierzchnię ściany.