Reklama

Dom pod klucz co to znaczy?

Budowa domu to inwestycja długoterminowa, która rozpoczyna się już na etapie wyboru działki. W trakcie budowy domu wyróżnia się wiele etapów: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty czy deweloperski. Za finalny przyjmuje się wykończenie pod klucz. Co oznacza budowa domu pod klucz? Jakie prace powinny zostać wykonane? Poniższy artykuł odpowiada na te pytania.

Dom pod klucz- co to znaczy?

Wykończenie domu pod klucz oznacza przede wszystkim, że można już w nim zamieszkać. Po stronie nabywcy jest jedynie dostarczenie i złożenie mebli. Wszelkie prace budowlane i wykończeniowe powinny zostać już wykonane. Pytania i wątpliwości co oznacza stan surowy zamknięty, stan deweloperski czy wykończenie pod klucz pojawiają się ze względu na brak jednoznacznych definicji wymienionych etapów uregulowanych przez prawo. Dom wykończony pod klucz oprócz tego, że posiada ocieplenie, drzwi i okna, dach, wszystkie instalacje, tynki, powinien mieć położone posadzki, pomalowane ścienny oraz zainstalowaną armaturę łazienkową. Wybór domu wykończonego pod klucz pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Jest to również dobra opcja dla osób, które planują przeprowadzkę do innego miast i jeżdżenie dla plac budowy oddalony o kilkadziesiąt kilometrów byłoby uciążliwe. Z drugiej strony kupno domu wykończonego pod klucz niesie za sobą ryzyko zastosowania materiałów niskiej jakości. Nie sprawdzimy przecież jakiej jakości użyto farby czy płytki. Decydując się na kupno domu od dewelopera można przekonać się jak względnym pojęciem jest wykończenie domu pod klucz. Można spotkać się z sytuacją, gdzie w domu wykończonym pod klucz łazienka nie została wyposażona. Bywają sytuacje, gdy w omawianym finalnym etapie wykończenia domu są już zamontowane meble kuchenne pod zabudowę. Decydując się na kupno domu wykończonego pod klucz należy na pewno dokładne doprecyzować umowę. Brak definicji w przepisach wykończenia domu pod klucz sprawia, że ewentualne dochodzenie swoich racji może być trudne. Dlatego ważne jest, aby wszelkie ustalenia zostały uwiecznione na piśmie.

Należy pamiętać, że dom tworzy funkcjonalną całość razem z jego otoczeniem i przyjętymi rozwiązaniami. Często spotykanym utrudnieniem jakim jest brak kanalizacji sanitarnej na danym terenie. Rozwiązaniem problemu z odprowadzeniem produkowanych ścieków jest niezbędne, aby dom osiągną etap pod klucz. Alternatywnym rozwiązaniem jest szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków Traidenis. Należy pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na zakup domu wyposażonego w szambo, będzie wiązało się to z wysokimi kosztami związanymi z jego opróżnianiem, które może kosztować domowników nawet kilka tysięcy złotych. Dla porównania eksploatacja biologicznej oczyszczalni to wydatek kilkuset złotych rocznie. Jednak z racji, że budowa szamba jest zdecydowanie tańsza od przydomowej oczyszczalni ścieków deweloperzy często korzystają z tego rozwiązania. Na każdym etapie budowy warto postarać się o zmianę szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków. Mimo wyższych kosztów inwestycja w własną oczyszczalnię zwraca się po około 3-4 latach. Firma Traidenis-Pol od ponad 15 lat świadczy usługi projektu, dostawy, montażu oraz serwisu przydomowych oczyszczalni ścieków. Regionalna sieć autoryzowanych dystrybutorów jest do dyspozycji na terenie całego kraju.