Reklama

Jak optycznie powiększyć salon?

Nie bez powodu największe pomieszczenie w domu czy mieszkaniu staje się salonem. Miejscem relaksu, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, a nierzadko również wspólnego spożywania posiłków. Kiedy zamiast sporych rozmiarów przestrzeni, ma się do dyspozycji pokój o niewielkim metrażu, szczególnie ważne staje się jego sprytne zaaranżowanie. O tym, jak optycznie powiększyć salon, piszemy w poniższym artykule.

 

Jasne kolory w salonie

Mimo upływu lat one nie wychodzą z mody. Jasne kolory zachwycają na ścianach, podłogach i meblach. Miłość do jasno urządzonych wnętrz ma swój istotny atut – optycznie powiększa, rozświetlając i nadając pomieszczeniom lekkości. Szczególnie w salonie tak ważne jest uzyskanie aranżacji, która nie będzie przytłaczać, lecz sprzyjać wypoczynkowi.

W praktyce jasne kolory w salonie oznaczają biele, beże, szarości i pastele, które zobaczyć możemy przede wszystkim na podłogach i ścianach. Dodatki, a nawet niektóre z mebli, śmiało zaskoczyć mogą intensywnością koloru. Ciemna podłoga w małym salonie nie będzie jednak wyglądała korzystnie.

My polecamy panele podłogowe o jasnych dekorach, np. bielony dąb, jasne szarości czy ciepłe beże. Ich powszechność przełamać można poprzez ułożenie podłogi w jodełkę. To ponadczasowy sposób, który nadaje wnętrzu głębi i charakteru. Panel jodełka Weninger szczególnie dobrze wpisuje się w elegancki styl salonu, wprowadzając szyk i przytulność zarazem. By cieszyć się satysfakcjonującym efektem, zwróć uwagę na to, by wybrać panele v fuga Weninger. Fuga nadaje panelom naturalnego wyglądu, a w przypadku ułożenia podłogi w jodełkę ma kluczowe znaczenie dla podkreślenia tego rodzaju ułożenia.

Wielofunkcyjne i lekkie meble

Dobrym sposobem na to, jak optycznie powiększyć salon, będzie wybór wielofunkcyjnych mebli. To dość praktyczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i zachować przestronność salonu. Kupując stolik kawowy, zwróć uwagę na to, by miał szuflady. Jeśli salon pełni również funkcję jadalni, pomyśl z kolei nad rozkładanym stołem.

Pamiętaj też, by wybierać meble o lekkiej formie, które nie przytłoczą wnętrza. Pojedyncze półki zamiast zabudowanej meblościanki, wąska i stylowa komoda zamiast ciężkich retro komód, a także eleganckie pufy jako zastępstwo dla dużych foteli.

Dobrze dobrane oświetlenie

Światło – zarówno to naturalne, jak i sztuczne – odgrywa znaczącą rolę w optycznym powiększaniu salonu. Odsłoń okna i zrezygnuj z ciężkich firan czy zasłon. Zadbaj o dobre oświetlenie. Poza centralnym światłem pamiętaj o kilku dodatkowych lampach.

Jeśli w salonie stoi stół jadalniany, umieść nad nim stylową lampę – dodatkowe źródło światła i element dekoracyjny zarazem. Przy kanapie może być to lampa stojąca. Wartym uwagi rozwiązaniem są również kinkiety. Liczbę lamp i ich rodzaj dopasuj do wielkości oraz funkcji, które salon pełni.

Lustro na jednej ze ścian

I na koniec skuteczny i efektowny zarazem sposób na to, jak powiększyć optycznie salon. Na jednej ze ścian powieś lustro lub postaw je na komodzie, opierając o ścianę. Lustro będzie odbijało światło, powiększając wnętrze i wnosząc do niego świeżość i lekkość. Stanie się także stylowym dodatkiem, który wzbogaci aranżację. Wśród obecnie najmodniejszych luster znajdują się te w złotej lub rattanowej ramie. Szczególnie okrągłe lub o obłych kształtach.