Reklama

Artykuł partnera: Klimatyzator do mieszkania w bloku? Poznaj różne możliwości

Letnie upały w budynkach wielorodzinnych mogą spędzać sen z powiek. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w lokalu od południowej czy zachodniej strony lub zajmujemy najwyższe kondygnacje. Rozwiązaniem, po które coraz częściej sięgamy są klimatyzatory domowe. Nie każdy rodzaj urządzenia można jednak zastosować w budynkach wielorodzinnych. Sprawdź jaki klimatyzator wybrać.

 

Względy formalne – gdzie i jaki klimatyzator możemy zamontować?

Na początek odrobina formalności. Z administracyjnego punktu widzenia, mieszkając w bloku, jesteśmy jedynie właścicielem kilkudziesięciu metrów mieszkania wraz z przynależącymi do niej udogodnieniami, tj. piwnicą czy komórką lokatorską. Klatka schodowa, jak i elewacja budynku należą do części wspólnych.

Wszelka ingerencja w nie wymaga więc zgody zarządcy (administratora) budynku, poprzedzonej często zgodą odpowiednio licznej części mieszkańców (z reguły ok. 50-60 %). W przypadku zamieszkiwania budynków wpisanych do krajowego rejestru zabytków – automatycznie zgodzić musi się jeszcze konserwator zabytków.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora ściennego

Tradycyjna klimatyzacja naścienna (typu split) składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej, czyli parownika oraz zewnętrznej, skraplacza. O ile montaż wewnętrznej wymaga jedynie wiercenia w ścianach, o tyle zewnętrzna musi zostać przytwierdzona do elewacji bloku czy kamienicy. W tym celu musimy najpierw zawnioskować o zgodę administracji i/lub mieszkańców budynku.

Najczęściej do wniosku należy dołączyć projekt instalacji z uwzględnieniem informacji jaką powierzchnię zajmie jednostka i z czym będzie wiązał się jej montaż. Ze względu na hałas emitowany przez skraplacz, niektórzy sąsiedzi mogą nie być zachwyceni.

Klimatyzator przenośny z rurą wyrzutową wyprowadzoną przez otwór w ścianie

Dużo prostszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora przenośnego. Rozwiązanie to polecane jest przede wszystkim do bloków czy budynków wielorodzinnych. Jego największym plusem jest bowiem szybki i bezproblemowy montaż, którego dokonamy samemu bez ingerencji w ściany mieszkania czy elewację budynku.

W tym celu potrzebujemy jedynie fragmentu płaskiej powierzchni, gniazdka elektrycznego oraz okna, przez które wyprowadzimy rurę wyrzutową. Choć dla wielu nieestetyczna, jest ona niezbędnym elementem, aby wyprowadzić na zewnątrz ciepłe powietrze z mieszkania.

Ranking klimatyzatorów prezentuje modele różnej klasy, których wspólnym mianownikiem jest dobra relacja ceny do oferowanych możliwości.

Jaki klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku?

W zależności od wielkości pomieszczenia, którym dysponujemy, możemy wybierać spośród urządzeń o różnej mocy chłodniczej. Warto w tym miejscu wspomnieć również o coraz popularniejszych urządzeniach typu 4w1, które oprócz chłodzenia, osuszania i wentylacji, oferują jeszcze funkcję grzewczą.

Klimatyzatory przenośne do 40 m2

Klimatyzator do mieszkania 40 m2 czy pojedynczych pomieszczeń o większych przestrzeniach (np. w biurze czy lofcie) wiązać się będzie z nieco większym wydatkiem. Wszystko za sprawą większej mocy chłodniczej, którą znajdziemy w urządzeniu. Aby efektywnie chłodzić takie powierzchnie, warto poszukać urządzeń o mocy min. 3,5 kW i większej, np. Fral SuperCool FSC 14.1, Fersk Vind czy Trotec PAC 3500 S.

  • Fral SuperCool FSC 14.1 (4 kW) – od 2750 zł

Fral Supercool FSC 14.1 to urządzenie, które zadba o właściwą temperaturę niezależnie od pory roku, oferując przy tym imponujący zakres funkcji. W modelu tym znaleźć można m.in. funkcję swing, wi-fi i sterowanie aplikacją czy funkcję Spot Cooler (chłodzenia punktowego). Klimatyzator przenosny Fral posiada również dużą moc chłodniczą oraz grzewczą – w obu trybach sięgającą 4 kW. Minusem urządzenia może być jego wysoka cena, sięgająca 2750 zł.

  • Fersk Vind (3,52 kW)  – od 1799 zł

Fersk Vind to polska propozycja klimatyzatora przenośnego typu 4w1. Podobnie jak Fral, Fersk również chłodzi, osusza, wentyluje i ogrzewa pomieszczenia. Moc chłodzenia sprzętu wynosi 3,52 kW, moc grzewcza zaś 3,30 kW. Użytkownicy mogą jeszcze liczyć na funkcję swing, sterowanie pilotem czy bogato wyposażony zestaw montażowy. Atutem klimatyzatora przenośnego Fersk jego niska cena – niespełna 1800 zł, przez co relacja cena – możliwości wypada bardzo korzystnie.

  • Trotec PAC 3500S – od 2158 zł

Klimatyzator przenośny Trotec posiada również moc chłodniczą na poziomie 3,5 kW. Podobnie jak w przypadku modelu Fersk, sprawdzi się on na powierzchniach ok. 43 m2. Urządzenie wyposażone jest również w funkcję swing, timer czy tryb sleep, a wszelkie ustawienia można wygodnie zmieniać za pomocą pilota. Zważywszy na dość wysoką cenę klimatyzatora Trotec, minusem jest brak trybu ogrzewania w urządzeniu.

Klimatyzatory przenośne do 20 m2

Do pomieszczeń o wielkości ok. 20 m2 polecamy standardowe klimatyzatory przenośne o mocy ok. 2 kW i większej. Mogą być to np. urządzenia Eberg, Whirpool czy Gorenje.

  • Eberg Mezo M26HD – od 1389 zł

Eberg Mezo M26HD to inteligentny klimatyzator o nowoczesnym wyglądzie, przeznaczony do niewielkich powierzchni (max. 32 m2). Urządzenie posiada bowiem moc chłodniczą na poziomie 2,6 kW. Dużym atutem klimatyzatora przenośnego Eberg jest wygodne sterowanie, które odbywa się za pośrednictwem pilota lub aplikacji mobilnej. Pozwala ona m.in. zmieniać tryby pracy, dostosowywać prędkość nawiewu czy ustawić harmonogram pracy. Plusem jest też niewielka waga sprzętu – zaledwie 21 kg.

  • Whirlpool PACW29COL (2,8 kW) – od 1349 zł 

Whirlpool PACW29COL to jeden z kilku klimatyzatorów przenośnych amerykańskiego koncernu. Model o mocy chłodniczej 2,8 kW sprawdzi się na około 25-30 m2 (powierzchnia max. 34 m2). Urządzenie imponuje przede wszystkim przepływem powietrza. Aż 380 m3/h sprawia, że sprzęt błyskawicznie ochłodzi wszelkie pomieszczenia. Klimatyzator umożliwia regulację temperatury w zakresie 16-34 °C.

  • Gorenje KAM26PDAH (2,6 kW) – od 1699 zł

Słoweńskie Gorenje KAM26PDAG to przedstawiciel średniej klasy klimatyzatorów przenośnych. Urządzenie posiada podstawowe funkcje, oferuje standardową moc chłodniczą 2,6 kW, posiadając przy tym duży przepływ powietrza – 370 m3/h. Model ten sprawdzi się na powierzchniach do 32 m22. Zakres temperatur w tym modelu wynosi 17-30 °C. Gorenje jest też niestety nieco droższe od swoich konkurentów, kosztując ok. 1699 zł.