Propozycje brzeskiego magistratu na reformę edukacji

604 0

W ostatnich dniach do sieci wyciekł fragment prezentacji nt. reformy oświaty i proponowanej struktury szkół w Gminie Brzesko w okresie od września 2017 roku do końca sierpnia 2019 roku. Z prezentacji wynika, że autorem propozycji na reformę w Gminie Brzesko jest naczelnik wydziału Edukacji, Kultury i Sportu mgr inż. Józef Cierniak. Nasza redakcja skontaktowała się z wyżej wymienionym wydziałem w celu potwierdzenia tego, że są to oficjalne propozycje rozwiązań magistratu. Rzeczywiście, są to oficjalne propozycje, jednak jak zaznaczyła pracowniczka wydziału jest to tylko PROJEKT, który będzie omawiany na posiedzeniu komisji Oświaty Kultury i Sportu rady miejskiej w Brzesku. Wszystko więc może się zmienić. Jednak w tej chwili zaproponowano następujące zmiany:

Reaktywacja
Naczelnik wydziału edukacji zaproponował, aby w budynku gimnazjum nr 1 w Brzesku reaktywować działającą tam niegdyś szkołę podstawową nr 1. Oddziały gimnazjum miałyby zostać włączone w strukturę tejże placówki. Szkoła ta miałaby posiadać następujące klasy:
– 4 oddziały (klasy VII) z SP nr 3
– 3 oddziały przedszkolne
– 2 oddziały klas 1
– 10 oddziałów z klas gimnazjum nr 1
Szkoła podstawowa nr 1 w Brzesku byłaby o strukturze organizacyjnej klas I-VIII.

Wygaszanie
Pomysł na gimnazjum nr 2 w Brzesku jest prosty – utrzymać status organizacyjny gimnazjum wygaszającego. Jako, że gimnazjum nr 2 sąsiaduje ze szkołą podstawową nr 2 to można przypuszczać, że część pomieszczeń gimnazjum przejmie podstawówka. Nasze przypuszczenia mogą być bardzo realne ponieważ naczelnik proponuje, aby w SP nr 2 utworzyć cztery oddziały przedszkolne, w tym jeden integracyjny. Uczniowie podstawówki kończący edukację w czerwcu tego roku mieliby ją kontynuować w tejże szkole.

Trójka bez większych zmian
W przypadku szkoły podstawowej nr 3 nie przewiduje się większych zmian. W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy VII mieliby kontynuować naukę w szkole podstawowej nr 1. W tym samym roku szkolnym “trójka” przeprowadzi rekrutację do dwóch oddziałów klas pierwszych. Oprócz tego wydział Edukacji proponuje utworzenie w tej szkole dwóch oddziałów przedszkolnych dla 6-latków + dodatkowo dwa oddziały przedszkolne.

W Jadownikach inaczej niż wszędzie
Jak już pisaliśmy wcześniej, największe zmiany oprócz Brzeska czekają Jadowniki. W największym sołectwie gminy Brzesko (ponad 5 tysięcy mieszkańców) działają obecnie: SP nr 1, SP nr 2 i gimnazjum ( obie szkoły tworzą od września 2016 roku zespół szkół), przedszkole nr 1 i przedszkole działające w wspomnianym wcześniej zespole szkół. Szkoła podstawowa nr 1 miałaby stać się filią szkoły podstawowej nr 2, ograniczając stopień organizacyjny szkoły do klas I-IV. Starszych uczniów tejże placówki dowożono by do SP nr 2.  Są to tylko nasze domysły, gdyż w prezentacji nie jest to dokładnie opisane. Zespół szkół w Jadownikach czyli szkoła macierzysta składałby się z 8 oddziałów z gimnazjum w Jadownikach, 3 oddziałów przedszkolnych, 10 oddziałów szkolnych w tym 3 z SP nr 1 w Jadownikach.

W pozostałym sołectwach powrót do “korzeni”
W Jasieniu, Okocimiu, Porębie Spytkowskiej, Mokrzyskach i Buczu nastąpi powrót do klasycznej, VIII klasowej szkoły podstawowej. Tutaj nie będzie innych zmian. Jedynie szkoła podstawowa w Sterkowcu miałaby się stać filią szkoły podstawowej w Szczepanowie. Tutaj, podobnie jak w przypadku jadownickiej szkoły podstawowej nr 1, stopień organizacyjny zostałby obniżony do klas I-IV plus oddział przedszkolny. Szczepanowska podstawówka miałaby się stać szkołą VIII-klasową z filią w Sterkowcu. Uczniowie ze szkoły w Sterkowcu naukę od klasy V kontynuowaliby w Szczepanowie czyli w szkole macierzystej.

Do reformy będziemy wracać oceniając m.in. warunki do nauki w szkołach.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *