Udane Dożynki w Biesiadkach

Z tegorocznej mąki wypieków skosztujcie – za nami kolejne, duże święto folklorystyczne, jakim były Dożynki Gminne. W tym roku rolę gospodarza rolniczego święta pełniły Biesiadki. Dopisało wszystko – piękna słoneczna pogoda, goście i publiczność. W organizację Dożynek zaangażowało się wiele osób, wkładając mnóstwo pracy i wysiłku. Po raz kolejny Gmina Gnojnik zaprezentowała się, jako miejsce, gdzie żyją ludzie pełni inwencji, kochający ziemię, dbający o kultywowanie rodzimych tradycji z pokolenia na pokolenie.

Zgodnie z wcześniej ustalonym programem przy wjeździe do Biesiadek ustawił się kolorowy korowód, na czele którego stanęła Orkiestra Dęta z Gnojnika pod batutą Wiesława Porwisza. Tuż za nią zajęli miejsca kolejno: starostowie dożynek – Bożena Piekarz i Ryszard Machał, władze samorządowe gminne z Wójtem Gminy Gnojnik Sławomirem Paterkiem i Przewodniczącym Rady Gminy Gnojnik Januszem Zychem, zaproszeni goście i delegacje wieńcowe z Biesiadek, Uszwi, Gnojnika, Żerkowa, Lewniowej, Zawady Uszewskiej, Gosprzydowej. Wspomniany pochód wyruszył do kościoła parafialnego pw. św. Mateusza w Biesiadkach, gdzie nastąpiło podziękowanie za tegoroczne plony. Uroczystą mszę św. dożynkową koncelebrował miejscowy wikariusz Paweł Kurzeja w asyście innych kapłanów.

Po mszy św. korowód przeszedł na plac usytuowany blisko kościoła. Tam kontynuowano dalszą część imprezy. Plac dożynkowy rozbrzmiewał gwarem i śmiechem, a czas oczekiwania umilał występ orkiestry dętej. Prowadzący konferansjerkę Halina i Stanisław Gurgulowie w humorystyczny sposób bawili publikę. Na scenie pojawili się: dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku Ewa Świerczek i sołtys wsi Biesiadki Ryszard Machał, którzy powitali wszystkich przybyłych na imprezę. Wśród nich byli: Posłanka na Sejm RP Józefa Szczurek –Żelazko, Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, księża z gminy Gnojnik, kierownicy i dyrektorzy jednostek powiatowych i gminnych, sołtysi, rolnicy i mieszkańcy gmin ościennych.

Dożynki rozpoczęły się tradycyjnym obrzędem przekazania chleba wójtowi gminy Gnojnik, który dziękował rolnikom słowami: „Z wdzięcznością chylę czoło nad tymi, którzy tę ziemię użytkują i ciężko na niej pracują”. Gospodarz gminy i starostowie dożynek podzielili się chlebem – upieczonym z tegorocznych zbiorów – z uczestnikami imprezy.

Po wspólnym dzieleniu chlebem przyszedł czas na krótkie przemówienia. W swojej mowie pani Poseł Józefa Szczurek-Żelazko zaznaczyła, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa praca rolników. Słowa podziękowań w stronę rolników padły również z ust starosty powiatu brzeskiego. W dalszej części programu na deskach sceny wystąpiły grupy wieńcowe, przedstawiając swoje dzieła, które cechowały znakomity kunszt i elegancja.

Po prezentacjach sołectw przyszła pora na śpiew. Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Globus”, którym przewodniczyła Halina Krakowska, sołtys wsi Żerków zaśpiewały kilka zapomnianych piosenek. Był też czas na aktorskie zmagania. Grupa Regionalna z Gnojnika pod egidą Heleny Święch rozbawiła widzów do łez przedstawiając „Wyskubek”.  Szczególną atrakcją dożynek był występ „Łoniowiaków”. Dopracowane układy choreograficzne i kolorowe stroje zachwyciły publiczność, która nagrodziła tancerzy gromkimi brawami. Imprezie towarzyszył konkurs na „Najlepszą potrawę ze śliwką” organizowany przez Stowarzyszenie na Śliwkowym Szlaku, do którego zgłosiły się cztery grupy. Zatem można było też skosztować tutejszych frykasów, nie tylko ze śliwką. Dopełnieniem całości była zabawa taneczna w rytmach zespołu „Siuhaje”, trwająca do białego rana.