Czarny pijar, plany przestrzenne, opłaty na parkingu przy kościele św. Jakuba… – II część wywiadu z burmistrzem Grzegorzem Wawryką

477 0

12. Nie wiem, czy zdaje pan sobie z tego sprawę, ale czarny pijar, który jest uprawiany od kilku lat wobec pana osoby, jest dziełem pana dawnego dobrego kolegi Czesława Kwaśniaka. Dawniej mieliście panowie zbieżne punkty widzenia, Dzisiaj jesteście po obu stronach barykady. Jaki moment, co zaważyło, że wasze drogi się rozeszły? Czy to, że w pewnym momencie pan zatrzymał strumień pieniędzy do Okocimskiego, kiedy to Kwaśniak był prezesem klubu, czy też przyczyn poróżnienia się należy szukać gdzie indziej?

Decydując się na działalność publiczną, każdy ma świadomość, że jego działalność będzie mieć zwolenników jak i przeciwników. Ja nigdy nie budowałem barykad i staram się zrozumieć krytykujących mnie oraz wyciągnąć z tego wnioski. Nigdy nie wstrzymywałem, jak Pan to nazywa „strumienia pieniędzy” dla Okocimskiego czy jakiegokolwiek innego klubu. Przeznaczamy w każdym roku tyle pieniędzy dla klubów i stowarzyszeń sportowych ile zatwierdzą radni w uchwale budżetowej. Kluby startują w konkursach ofert na prowadzenie działalności i corocznie komisja przyznaje pieniądze na działalność tychże klubów i to nie wedle swojego uznania czy życzeniowo, lecz według możliwości finansowych gminy. Kluby, które mają aspiracje pierwszoligowe czy ekstraklasowe muszą dbać o prywatnych sponsorów a nie liczyć, że utrzymają się na garnuszku gminy.

13. Kto i na jakich zasadach powołał Pana Pasierba na stanowisko w MPC Brzesko?

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w ostatnim czasie rozszerzyło zakres swojej działalności m.in. o terminal dla samochodów ciężarowych, dystrybucję materiałów opałowych. Znakomicie prowadzi modernizację systemów grzewczych, linii przesyłowych, dba o ochronę środowiska, pozyskuje nowych odbiorców. Niegdyś był w spółce prezes i wiceprezes, dzisiaj jest tylko prezes. Pana Tadeusza Pasierba zatrudnił prezes MPEC-u.

14. Czy ma zamiar za dwa lata kandydować?

Do wyborów pozostało jeszcze trochę miesięcy i wiele jeszcze może się zdarzyć. Decyzję podejmę w odpowiednim czasie i wtedy ogłoszę ją publicznie. W czasie pełnienia przeze mnie funkcji burmistrza wiele udało się zrobić i komfort życia znacząco się podniósł. Oczywiście sporo jeszcze należy zrobić i to motywuje mnie do dalszej pracy i służby mieszkańcom.

15. Kiedy w Brzesku zostanie sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego? Bo urzędnicy przechodzą już samych siebie w wydawaniu WZ z bublami prawnymi.

Gmina Brzesko posiada aktualnie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz ponad 20 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a kolejne są w trakcie procedowania . Dwa z nowych planów umożliwią udostępnienie potencjalnym inwestorom znacznych terenów komercyjnych, dotyczy to planu „Dzielnica przemysłowa” w Brzesku oraz „Nowy Świat” w Jasieniu.

Studium zostało uchwalone w 1998 roku, dlatego zamierzamy w pierwszej kolejności przystąpić do uchwalenia jego nowej wersji przystającej do aktualnych realiów. Wiemy też, że w konsultacjach znajduje się nowy kodeks urbanistyczno-budowlany, który ustali nowe procedury przyjmowania studium i planów zagospodarowania. Po jego uchwaleniu przez parlament przystąpimy do uchwalenia nowego studium i na jego podstawie kolejnych planów zagospodarowania przestrzennego.

16. Jakie są plany inwestycyjne, w końcu zbliżają się wybory…

Gmina Brzesko od wielu już lat inwestuje w infrastrukturę techniczną i znajduje się w czołówce gmin wykorzystujących środki unijne. W głównej mierze stawiamy na zrównoważony rozwój gminy.
Planujemy w najbliższych latach dokonać termomodernizacji kolejnych obiektów gminnych, w tym głównie obiektów szkolnych. Przygotowano stosowną dokumentację dla siedmiu budynków szkolnych oraz dla budynku Urzędu Miejskiego. W trakcie przygotowania są wnioski o pomoc finansową ze środków unii europejskiej.

Przygotowano też dokumentację techniczną oraz uzyskano stosowne pozwolenia na budowę trzech kolejnych boisk ze sztucznej nawierzchni. Oczekujemy na nabór środków unijnych.

Planujemy również budowę przyszkolnych sal gimnastycznych głównie w terenach wiejskich. Zamierzamy dokończyć budowę sieci wodociągowej w sołectwie Poręba Spytkowska ze środków pomocowych oraz w Mokrzyskach ze środków własnych RPWiK.

Będziemy kontynuować budowę kolejnych odcinków kanalizacji sanitarnej. W najbliższym czasie będzie rozbudowana sieć kanalizacji w sołectwie Jadowniki po południowej stronie drogi krajowej 94. Planujemy również przygotować dokumentację techniczną dla rozbudowy oczyszczalni ścieków w Sterkowcu.

Planujemy kilka inwestycji w infrastrukturze drogowej: budowa dróg na osiedlu Słotwina, Pomianowskim Stoku, na osiedlu Szczepanowskim. Planowana jest przebudowa niektórych istniejących szlaków komunikacyjnych, między innymi ul. Zachodnia w Jadownikach, ul. Elektryczna, ul. Zacisze, ul. Miła, osiedle Jagiełły w Brzesku oraz wiele innych.
Zabiegamy bardzo usilnie o budowę kolejnego etapu drogi zjazdowej z autostrady do drogi krajowej nr 75 w kierunku Nowego Sącza.

Planujemy również inwestycje drogowe wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami: budowa pierwszego etapu drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych Rędziny-Brzezowiec, co pozwoli na uaktywnienie terenów komercyjnych, przebudowa włączenia ul. Bernackiego do drogi krajowej nr 94, budowa nowego wyjazdu z browaru do obwodnicy Brzeska.
W ramach infrastruktury komunikacyjnej planujemy przebudowę istniejących i budowę nowych parkingów. W trakcie przygotowania jest dokumentacja na budowę nowego parkingu przy dworcu PKP na łączną ilość około 200 miejsc postojowych. Na ukończeniu jest też dokumentacja techniczna na przebudowę placu Kazimierza Wielkiego dla jego dwufunkcyjnego wykorzystania dla imprez kulturalnych oraz dla potrzeb parkingowych. Planujemy również wykonać drugi etap przebudowy placu Żwirki i Wigury w Brzesku.

Dokonaliśmy również zgłoszenia naszych gruntów przy ul. Partyzantów w Brzesku do programu „mieszkanie+” i mamy nadzieje, że powstaną tam nowe budynki wielorodzinne dla naszych mieszkańców.

Przygotowujemy też stosowną dokumentację dla budowy nowego parku wypoczynku i rekreacji między osiedlami Jagiełły i Ogrodowa w Brzesku, gdzie będą mogli wypoczywać i starsi i młodsi mieszkańcy gminy.

Aby uatrakcyjnić ofertę wypoczynku mieszkańcom i naszym gościom, planujemy zaprojektować i wybudować ze środków unijnych wieżę widokową na Bocheńcu w Jadownikach.

17. Dlaczego przestał Pan chodzić na spotkania na osiedlu Brzezowieckim? Krytyka Panu przeszkadzała?

Będąc burmistrzem zawsze uczestniczę w zebraniach osiedlowych lub sołeckich. Zdarzy się jednak z przyczyn losowych czy w związku z innymi obowiązkami, że nie mogę uczestniczyć w jakimś zebraniu. Nie przestałem chodzić na zebrania na osiedlu Brzezowieckim w związku z jak Pan pisze krytyką. Lubię gdy zebrania są żywe, gdy mieszkańcy dyskutują , przedstawiają swój punkt widzenia bo tylko wtedy można jeszcze lepiej pracować i zarządzać gminą.

18. Kiedy i czy w ogóle ma Pan zamiar zakończyć walkę z władzami powiatu i sejmikiem wojewódzkim? Toż to szkodliwe wręcz dla miasta i regionu.

Samorząd Brzeska i ja jako burmistrz nie prowadzimy żadnej walki, która szkodziłaby pomyślności mieszkańców czy godziłaby w rozwój. Zawsze dbam o dobry klimat dla gminy i harmonijną współpracę z każdym samorządem, nawet wtedy gdy mamy różne spojrzenie na daną sprawę.

19. Z pytań złośliwych: czy urzędnik, który tak dba o dobre zdanie na forum brzesko.ws to jakąś premie z tego powodu dostaje?

Czy sądzi Pan, że wpisy na portalach chwalące gminę to wynik zaangażowania urzędnika? Proszę tylko odwiedzić FB naszej gminy to przekona się Pan ile jest pozytywnych wpisów podpisanych imieniem i nazwiskiem i to nie pracowników urzędu. Dlatego sądzę, że również wpisy na anonimowych forach są też dziełem mieszkańców trzeźwo i obiektywnie oceniających działalność brzeskiego samorządu.

20. Czy Brzesko ma w planach kupno przynajmniej jednego czujnika, który informował by mieszkańców o jakości powietrza?

W czerwcu ubiegłego roku „Gazeta Krakowska” podała wyniki badań prowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jesteśmy obok Gorlic i Olkusza jednym z trzech miast i gmin Małopolski z najniższym stężeniem groźnego dla zdrowia pyłu PM10. Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego został wprowadzony w życie Uchwałą nr XLII/662/13 z dnia 30 września 2013 r. Na jego podstawie realizowane są działania mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, jak również określono w nim sposoby monitorowania jakości powietrza oraz sposoby ostrzegania o przekroczeniach norm zanieczyszczeń. O wprowadzeniu poszczególnych stopni zagrożenia decyduje wojewoda (przy wsparciu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego) przy współdziałaniu z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska (administrującym siecią stacji pomiarowych) oraz Marszałkiem Województwa. Wydany komunikat przesyłany jest następnie przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego do jednostek samorządowych niższego szczebla, które z kolei ostrzegają mieszkańców, szpitale, przychodnie, placówki oświatowe i opiekuńcze. Stan czystości powietrza to m.in. efekt działań samorządu w sferze inwestycyjnej jak i edukacyjnej. Wielomilionowe inwestycje brzeskiego MPEC-u spowodowały olbrzymie ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Przystąpiliśmy też do programu wymiany węglowych źródeł ogrzewania na gazowe. Jako jeden z niewielu samorządów dzięki współpracy z tzw. Łowcami Burz mamy stację meteorologiczną informującą naszych mieszkańców o zagrożeniach pogodowych.

21. Na jakiej podstawie pobierane są opłaty na parkingu przy kościele św. Jakuba? Kto jest we władaniu tego terenu?

Opłaty na parkingu przy Kościele Św. Jakuba pobierane są na podstawie obowiązującej Uchwały Rady Miejskiej w Brzesku nr XXXI/212/2016 z dnia 26.X.2016 r. (ostatnia nowelizacja).

Teren jest własnością parafii, natomiast został on użyczony gminie bezterminowo i nieodpłatnie, a gmina wykonała nawierzchnię parkingu. Dzięki temu w czasie gdy nie odbywają się nabożeństwa w Kościele może on służyć mieszkańcom. Zarządzanie strefą płatnych parkingów w gminie Brzesko powierzono Brzeskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji.

22. Czy dalej są plany zmiany organizacji ruchu na ul. Głowackiego (w planach była zmiana na ulicę jednokierunkową z parkingiem płatnym od kościoła do Placu Żwirki i Wigury)?

Gmina przygotowała propozycję utworzenia dodatkowych miejsc parkingowych wzdłuż ul. Głowackiego, lecz nie znalazło to akceptacji mieszkańców, którzy na zebraniu osiedlowym odrzucili tę propozycję. Liczymy jednak na to że po wybudowaniu nowego dworca autobusowego przy ul. Solskiego w Brzesku ulegnie zmianie organizacja ruchu w mieście i wtedy uda się przekonać właścicieli nieruchomości w centrum miasta do utworzenia nowych miejsc parkingowych.

23. Czy w Brzesku są plany budowy oczyszczalni ścieków? Ta która jest, jest własnością Browaru, a poza tym się powoli rozlatuje.

W gminie Brzesko funkcjonują obecnie dwie oczyszczalnie ścieków. Jedna z nich, zlokalizowana jest w Brzesku, jest własnością spółki Carlsberg Polska, druga zlokalizowana w Sterkowcu Zajazie jest własnością spółki wodociągowej.
Wydajność i technologia oczyszczalni w Brzesku pozwala na przyjęcie prawie dwukrotnie większej ilości ścieków niż jest to aktualnie. Tak więc oczyszczalnia nie wymaga rozbudowy, tylko modernizacji. Z tego co nam wiadomo, to pierwszą znaczącą modernizację przeprowadził jej właściciel w latach 2005-2008 nakładem blisko 13,6 mln złotych ze środków własnych i środków unijnych. Kolejną modernizację rozpoczęto w 2016 roku – planowany łączny koszt to blisko 11 mln złotych.

Modernizacja ta pozwoli dostosować oczyszczalnię do aktualnie obowiązujących przepisów, pozwoli również zmniejszyć uciążliwość zapachową, ograniczy wpływ wód opadowych na eksploatację i w większym stopniu zautomatyzuje cały proces oczyszczania ścieków.

Jeśli idzie o oczyszczalnię w Sterkowcu, to zaplanowano przygotowanie dokumentacji technicznej dla rozbudowy oczyszczalni, co w konsekwencji pozwoli na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej w północnej części gminy.

______________________________________

Zapraszamy też do lektury I części wywiadu z Grzegorzem Wawryką – tutaj.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *