Brzeskie liceum z tytułem Szkoły Dialogu

469 0

W ramach programu grupa młodzieży brzeskiego liceum odkrywała historię losów przedwojennej ludności żydowskiej naszego miasta oraz przygotowała projekt, mający na celu jej upamiętnienie. Uczniowie nagrali film z tego przedsięwzięcia, który został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu.  Rozstrzygnięcie tego konkursu miało  nastąpić w towarzystwie reprezentantów 40 nowych i 15 kontynuujących projekt szkół z całej Polski wraz z nauczycielami, przedstawicielami urzędów miast i powiatów oraz zaproszonymi gośćmi.
DSC_1047
W tym roku gościem specjalnym była Samantha Britt amerykańska śpiewaczka operowa i aktorka, która wykonała  utwory: „Du szajnst wi di zun”, „Zol noch zajn szabes” oraz arię „Je veux vivre” z opery „Romeo i Julia”.  Rodzina Samanthy pochodziła z Radomia i cudem ocalała z Holocaustu, a po wojnie wyemigrowała do Ameryki. Niezwykle wzruszającym momentem było wystąpienie Esther Pinskier urodzonej w Warszawie, ocalałej z Holokaustu,  obecnie mieszkającej w Australii. W zeszłym roku powróciła do Polski, by uczcić swoje 90 urodziny wraz z przedstawicielami Fundacji Forum Dialogu. W tym roku przyjechała specjalnie na Galę, by osobiście pogratulować uczniom ich zaangażowania i pracy na rzecz budowania mostów pomiędzy naszymi społecznościami. Wielu z  uczestniczących w Gali zapamięta Jej przesłanie: „przyszłość zależy od ciebie”. Ogłoszony przez Marcina Mellera wynik konkursu był dla brzeskich licealistów ogromnym wyróżnieniem. Znaleźli się w gronie finalistów wraz z trzynastoma innymi szkołami z całej Polski. Nagrody na deskach sceny narodowej w imieniu całej grupy projektowej odebrali: Weronika Radecka, Bernadeta Marchut i Franciszek Podłęcki. Uczniowie biorący udział w Gali: Wiktoria Bąk, Gabriela Gibała, Kamila Kołodziej, Weronika Repetowska, Gabriela Idzik, Oliwia Zawadzka, Marta Strzesak, Anita Tekiela, Weronika Radecka, Bartosz Faron, Kinga Grzesik, Weronika Płaneta, Jakub Zięba, Magdalena Borowiec, Dawid Reczek, Mikołaj Kądziołka, Szymon Miecznikowski, Jakub Sroka, Kacper Put, Jakub Pabijan, Rafał Kargol, Karolina Rzeźnik, Weronika Motak i Natalia Piekarska, chociaż nie zdobyli pierwszego miejsca, to mieli wielką satysfakcję, ponieważ ich praca została dostrzeżona i nagrodzona przez Jury konkursu.

DSC_1341 (Kopiowanie)
Korzystając z pobytu w stolicy grupa projektowa zwiedziła  Muzeum Żydów Polskich – Polin. To najnowocześniejsze w Europie muzeum opowiadające o życiu i historii Żydóww Polsce, przedstawia  w niezwykły sposób ponad tysiąc lat polsko – żydowskiego sąsiedztwa.

Od 3 marca 2017r. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku nosi tytuł SZKOŁY DIALOGU.
Projekt koordynowały: p.Bernadeta Styczeń i p. Agata Marek.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *