Pod takim hasłem w dniu 8 czerwca Zespół Szkół w Szczurowej wraz z GCKCiS w Szczurowej zorganizowali cykl prelekcji dla uczniów i mieszkańców gminy Szczurowa w ramach VII Małopolskich Dni Uczenia się. Uczymy się każdego dnia. Czytamy, oglądamy, przeglądamy, przeżywamy. Najważniejsze, aby umieć tę wiedzę wykorzystać w praktyce i przekuć w sukces. Z tą myślą przewodnią uczennice klasy 2 Technikum zaprezentowały pięć powodów, które zachęcić miały do wyjścia z domu, ruszenia głową, zdobycia nowej wiedzy (niekoniecznie ściśle związanej z wykonywanymi obowiązkami) i… przeniesienia swojej kariery na zupełnie nowy poziom.
Następnie Pan Piotr Janczak, nauczyciel Zespołu Szkół w Szczurowej, zaprezentował ofertę edukacyjna szkoły – nie tylko dla uczniów ale i dla mieszkańców. Szkoła w Szczurowej oprócz technikum, szkoły branżowej prowadzi także szkoły dla dorosłych kształcące w systemie zaocznym są to : Liceum dla Dorosłych oraz jako jedyna w powiecie brzeskim – Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy – jest to Kwalifikacja A.18 Prowadzenie sprzedaży. Kursy te są skierowane do osób w każdym wieku – jedynymi wymaganiami są ukończenie 18 lat i i 8 klasowej szkoły podstawowej lub gimnazjum. Zaprezentowano również wydarzenia, które organizowane są w szkole oraz poza nią, przedstawiono realizowane projekty w ramach RPO, z których szkoła a szczególnie uczniowie będą mogli dużo zyskać, będą to różnego typu bezpłatne kursy i szkolenia, jak także doposażenie sal lekcyjnych w nowoczesny sprzęt.
Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku podczas prezentacji „Każdy może zrobić karierę” zaprezentował ideę tegorocznych obchodów Małopolskich Dni Uczenia się oraz dane dotyczące bezrobocia w powiecie brzeskim, liczbę spływających do nich ofert pracy i rodzaj tych prac. Najwięcej w powiecie poszukiwanych jest pracowników w branży handlowej i budowlanej. Przedstawiona została oferta Urzędu Pracy, formy wsparcia dla młodych przedsiębiorców, formy aktywizacji zawodowej m.in. staże, bony, dofinansowanie do studiów podyplomowych, przygotowanie zawodowe dorosłych, wsparcie zatrudnienia osób powracających na rynek pracy.
Cykl prelekcji zakończył wykład Pana Dawida Solak – prezesa stowarzyszenia Projekt Tarnów na temat Erazmus+, w trakcie którego uczniowie mogli dowiedzieć się o formach z jakich mogą skorzystać z tego programu m.in. wymiany uczniowskie, wolontariat europejski. Pan Dawid przedstawił również strukturę Eurodesku, który jest europejską siecią informacyjną dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Eurodesk posiada wiadomości o stypendiach zagranicznych, praktykach, stażach, kursach językowych oraz współpracy między szkołami. Już od września w Tarnowie otwarty zostanie przez Stowarzyszenie Projekt Tarnów punkt informacyjny.
Człowiek uczy się rzez całe życie i wbrew pozorom nie jest to banał. Współczesny świat zmienia się bardzo szybko, głównie od względem postępu technologicznego . Jeśli nie chcemy więc zostać w tyle, dać się wyprzedzić innym, niezbędne jest ciągle uaktualnianie swojej wiedzy i umiejętności. Mamy nadzieję, że każdy z obecnych na sali wyniósł coś, co pomoże mu w realizacji swoich przyszłych celów i marzeń – mówi Anna Kantor, która wraz z Panią Bernadettą Bibro były opiekunami całego przedsięwzięcia.
tekst: organizatorzy
Fot.: Mateusz Franczyk/mojebrzesko.pl