Powiat: miliony złotych dotacji na termomodernizację obiektów (zdjęcia)

 

3,2 mln zł dotacji pozyskało starostwo powiatowe w Brzesku na termomodernizację budynków użyteczności publicznej z terenu powiatu brzeskiego. W piątek w Brzesku starosta brzeski Andrzej Potępa podpisał z wicemarszałkiem Stanisławem Sorysem dwie umowy gwarantujące przyznanie funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020. Łączny koszt inwestycji oszacowano na 5,99 mln zł.

Dzięki dofinansowaniu zostaną zmodernizowane siedziby: Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze, Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Publicznego Powiatowego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Brzesku. Spośród tak wielu projektów nasze zajęły drugie i trzecie miejsce. To cieszy, ponieważ nie żadna zewnętrzna firma tylko nasi pracownicy przygotowali projekt – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Potępa, starosta brzeski.

Zaplanowane prace obejmują docieplenie ścian zewnętrznych, stropów i dachów, wymienienie instalacji grzewczych,okien i drzwi zewnętrznych. Na dachach budynków pojawią się panele słoneczne, a w wewnątrz zostanie zainstalowana klimatyzacja. Modernizacja obiektów nie tylko sprawi, że budynki będą ładniejsze, ale też mniej kosztowne w utrzymaniu, szczególnie pod względem ogrzewania.

Małopolska od dawna stawia na ochronę środowiska. Pod tymi pojęciami kryją się nie tylko podejmowane przez nas działania antysmogowe, ale także te proekologiczne, do których między innymi możemy zaliczyć kompleksową termomodernizację budynków. W tej perspektywie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 przeznaczyliśmy na te cel ponad 376 mln zł – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys podczas uroczystego podpisania umów.

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2018 roku. Łączny koszt prac wyniesie 5,99 mln zł, w tym – jak wspominaliśmy  – 3,2 mln zł dotacji unijnej z  RPO WM 2014-2020.