Skażenie wody: co wiemy o uzdatnianiu wody z Dunajca?

663 0

Woda z ujęcia na Dunajcu w Łukanowicach trafia do 37 800 osób. Jej uzdatnianiem i dystrybucją zajmuje się Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzesku. Jak wygląda struktura sieci wodociągowej, przepompowni, a także sposób uzdatniania wody czerpanej z Dunajca.

Poniżej garść wiadomości na ten temat:

Woda dla mieszkańców dostarczana jest z ujęcia wody w Łukanowicach na rzece Dunajec. Ujęcie to pracuje nieprzerwanie od 1972 r. Jego dobowa zdolność produkcyjna wynosi 11 200 m3/dobę.

Wobec częstych awarii na rurociągu dosyłowym spowodowanych pękaniem rur, wypłukiwaniem uszczelnień, zaszła konieczność budowy drugiej nitki magistrali. Budowę rozpoczęto w 1992 r., a zakończono w 1997 r. przy udziale środków finansowych UM – Brzesko, ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie i własnych.

W związku z często powtarzającymi się niskimi stanami wód rzeki Dunajec w 1999 r. wykonano próg spiętrzający umożliwiający pobór wody w ilościach zabezpieczających potrzeby odbiorców zasilanych z wodociągu grupowego Łukanowice – Brzesko. Poprawiło się więc zapewnienie stałego dopływu wody dla mieszkańców. Zmniejszyła się w związku z tym również awaryjność rurociągów.

Zakład ponosi koszty za tzw. szczególne korzystanie z wód związane z poborem wody z rz. Dunajec. Jest to duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa.

Nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia z grudnia 2000 r. w sprawie warunków jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze wymusiło konieczność zmodernizowania technologii uzdatniania wody i dostosowania jej do wymogów unijnych. W przypadku naszej firmy konieczna stała się więc zmiana sposobu dezynfekcji wody z chloru gazowego na dwutlenek chloru wytwarzany w oparciu o metodę chlor/chloryn sodowy. Dwutlenek chloru jest środkiem skuteczniejszym od chloru gazowego co pozwoli na zmniejszenie dawki chloru przy dezynfekcji wody i spełnienie normy w zakresie dopuszczalnej zawartości w wodzie chloru wolnego na wyjściu ze stacji uzdatniania wody w Łukanowicach. Także, dłużej niż chlor gazowy zachowuje on swoje właściwości dezynfekcyjne w sieci wodociągowej co zabezpieczy końcówki sieci przed wtórnym skażeniem bakteriologicznym.

Obiekty na sieci wodociągowej tj. zbiorniki, pompownie wody i hydrofornie włączone są w system monitoringu i sterowania obiektami na sieci wodociągowej eksploatowanymi przez RPWiK Brzesko opartymi na oprogramowaniu wizualizacyjnym Wonderware InTouch oraz komunikacji pomiędzy obiektami drogą radiową z wykorzystaniem protokołu Modbus.

W chwili obecnej na majątku Przedsiębiorstwa jest 41,5 km sieci magistralnej, ok. 347,7 km sieci rozdzielczej, a woda dostarczana jest dla ok. 37 800 mieszkańców.

W związku z ukształtowaniem terenu na trasie sieci zlokalizowana jest przepompownia wody w miejscowości Sufczyn oraz 22 stacje hydroforowe, które zapewniają dostawę wody do odbiorców najwyżej położonych (dla części odbiorców woda przepompowywana jest aż czterokrotnie).

Poza tym woda gromadzona jest w zbiornikach wyrównawczych zlokalizowanych na Garbatce, w Okocimiu, Jasieniu, Jadownikach i Łysej Górze.

Obsługa sprzedaży wody obejmuje ogółem 9 379 punktów odbioru wody, w tym dla miasta Brzeska 1 728, a dla gminy Brzesko 3 046, gminy Dębno 2 618, gminy Wojnicz 1 987.

Ilość sprzedanej wody na koniec 2007 r. dla miasta Brzeska, miasta Wojnicza oraz gmin Brzesko, Dębno i Wojnicz wynosi:

dla gospodarstw domowych 1 261,8 tys. m3
dla przemysłu i usług 622,8 tys. m3

źródło: http://rpwikbrzesko.com.pl

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *