Od trzech dni trwa akcja poszukiwawcza za zaginionym w rzece Dunajec 14-latkiem. Chłopiec kąpiąc się nagle zniknął pod wodą i nie wynurzył się. Towarzyszący mu koledzy wezwali pomoc. Policjanci i inne służby ratunkowe natychmiast podjęły szeroko zakrojone działania, aby odszukać zaginionego nastolatka.
Informacja o zdarzeniu dotarła do policjantów z Brzeska 20 czerwca ok. godz. 11.00. Tego dnia trzech nastolatków wybrało się nad rzekę Dunajec w miejscowości Jurków. Jeden z chłopców przebywając w rzece nagle zniknął pod wodą i nie wynurzył się. Będący w tym czasie na brzegu pozostali nastolatkowie, widząc co się dzieje, wezwali pomoc. Policjanci, którzy w kilka minut pojawili się na miejscu, przy brzegu Dunajca zastali dwóch zapłakanych chłopców. Nastolatkowie wskazali miejsce, gdzie ostatni raz widzieli swojego kolegę – relacjonuje asp. Ewelina Buda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.
Zaalarmowane służby ratunkowe natychmiast rozpoczęły poszukiwania. Kilkadziesiąt osób, w tym policjanci z Komisariatu Policji w Czchowie, policjanci z Brzeska, strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, WOPR z Nowego Sącza do późnych godzin wieczornych przeczesywali rzekę i jej brzegi w poszukiwaniu zaginionego chłopca. W działaniach zaangażowani byli także płetwonurkowie z Tarnowa i Krakowa. Kilka łodzi i pontonów przez ponad 10 godzin pływało po Dunajcu szukając 14-latka. Policjanci sięgnęli również po specjalistyczny sprzęt – drona, który z góry obserwował lustro rzeki. Niestety działania w dniu zdarzenia nie przyniosły rezultatu. Kolejnego dnia akcja została wznowiona, jednak również nie odnaleziono 14-latka. Służby ratunkowe jednak nie odpuszczają, dzisiaj ponownie pojawiły się w nad rzeką Dunajec w Jurkowie. Będą ponownie przeczesywać rzekę i jej brzegi.
***
Upalna i słoneczna pogoda sprzyja wodnym kąpielom. W związku z tym policjanci alarmują o zachowanie szczególnej ostrożności nad wodą, zwłaszcza w miejscach niestrzeżonych. Korzystanie z kąpieli w takich miejscach jest niebezpieczne i ryzykowne. W trosce o swoje bezpieczeństwa pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które mogą uchronić nas przed przykrymi sytuacjami:
– Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli
– Nie korzystaj z kąpieli w miejscach zabronionych, np. na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu portów, mostów, zapór itp.
– Przestrzegaj regulaminu kąpieliska oraz obowiązujących na nim oznaczeń
– Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika
– Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr
– Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu
– Zwracaj uwagę na przebywające nad wodą dzieci
– Zachowaj szczególną ostrożność podczas łowienia ryb i spacerów nad wodą
– Podczas wypoczynku nad wodą nie pozostawiaj cennych rzeczy na brzegu bez opieki
– Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
– Nie skacz do wody w miejscach nieznanych
– Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego