Bochnia z Brzeskiem chcą zorganizować Festiwal Soli i Chmielu

410 0

Bochnia i Brzesko chcą wspólnie zorganizować imprezę, która promowałaby dziedzictwo obu miast. Bochnia słynie z kopalni soli, Brzesko zaś z browaru Okocim. Powstał pomysł, aby w tym kontekście stworzyć dwudniową imprezę kulturalną.

Chodzi o „Bocheńsko-Brzeski Festiwal Soli i Chmielu”. Miałby się on odbyć w dniach 26-27 maja 2018. Odbędzie się, jeśli projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zdobędzie odpowiednią liczbę głosów. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Pałacu Goetzów w Brzesku samorządowcy z obu miast apelowali o głosowanie na festiwal.

W prezentacji projektu napisano:

„Bocheńsko-Brzeski Festiwal Soli i Chmielu będzie dwudniowym (sobota 26 maja – Brzesko, niedziela 27 maja – Bochnia) forum publicznej prezentacji dorobku i osiągnięć grup artystycznych, folklorystycznych, rzemieślniczych, Kół Gospodyń Wiejskich, gospodarstw Agroturystycznych, browaru Okocim, Kopalni soli Bochnia, restauracji i hoteli z terenu Brzeska i Bochni oraz innych gmin wchodzących w skład powiatu bocheńskiego i brzeskiego. Poprzez udział grup inscenizacyjnych, artystów i zespołów, zwiedzanie browaru Okocim, Pałacu Goetzów, Kopalni Soli Bochnia, Festiwal służyć będzie też edukowaniu oraz budowaniu marki regionu.

Prezentowanie różnorodnych aspektów dziedzictwa, w tym kultury, sztuki, tradycji kulinarnych, kultury mieszczańskiej powoli turystom oraz mieszkańcom lepiej poznać walory regionu bocheńskiego i brzeskiego, których działalność promieniowała na całą Małopolskę. Wspólna prezentacja obu powiatów jest innowacyjnym podejściem do zaprezentowania produktu turystycznego. Festiwal skierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Przedsięwzięcie zostało podzielone na następujące działania, ukazujące kulturę i dorobek regionu bocheńsko-brzeskiego: jarmark regionalny, występy, koncerty, piknik rodzinny, rekonstrukcja procesu warzenia soli i piwa, ogólnodostępne konkursy wiedzy, zwiedzanie Pałacu Goetzów, Browaru Okocim, Kopalni Soli Bochnia. Te wspólne działania charakteryzować się będą silną identyfikacją wizualną, całościowym opracowaniem materiałów promocyjnych i atrakcyjnymi formami konkursów. Trwałym efektem projektu będzie powstanie folderu, ukazującego walory turystyczne, przyrodnicze i kulturalne obu powiatów. Wszystkie podejmowane działania mają wspólny charakter, a ich efekty oddziałują na zasadzie synergii, dając lepsze rezultaty wspólnie niż osobno”.

Najlepsza zaleta tego wszystkiego polega na tym, że rozpoczynamy współpracę między dwoma miastami, które do tej pory tej współpracy nie miały. Mam nadzieję, że będzie to dobra iskra która uruchomi pewien proces i być może z miastem Brzesko będziemy realizować kolejne projekty – mówi burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.

Atutów jest kilka. Brzesko jest znane od wielu lat z produkcji piwa, natomiast Bochnia znana jest z tego że od wieków wydobywał się w niej sól. Chcemy te dwie rzeczy przedstawić jako produkt turystyczny, kulturalny i jest dobra okazja, aby ta impreza, realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego mogła wypromować te dwa powiaty, przyciągnąć dużą liczbę turystów, ale również mieszkańców obu powiatów – mówi burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka. Głosowanie już się zaczęło, potrwa do 13 października i jeśli tylko odpowiednio w naszych dwóch powiatach tę imprezę nagłośnimy, to myślę że ma ona szansę powodzenia. A jest to jeden z najbardziej ciekawych projektów – dodaje.

Gdy cztery tysiące lat temu starożytni Sumerowie wymyślili napój, który przetrwał tak długo, czyli piwo, wtedy podstawowym posiłkiem były placki jęczmienne, które nie smakowały bez soli. Te dwa dobra: złoty napój i sól, przetrwały wieki. W całym tym przedsięwzięciu nie chodzi o pieniądze, ale o wytworzenie w świadomości społecznej województwa małopolskiego i Polski przypomnienia, że Polska z tych dóbr słynie – powiedział starosta bocheński Ludwik Węgrzyn. Jeśli się mocno posoli, to potem trzeba popić piwem – dodał.

Wniosek opiewa na 399 600 zł. kwota ta ma w pełni pokryć organizację dwudniowej imprezy (bez wkładu własnego ze strony samorządów z Bochni i Brzeska).

***

Lista wszystkich projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego w ramach subregionu tarnowskiego (miasto Tarnów, powiaty: tarnowski, dąbrowski, bocheński, brzeski):

TAR01. Budowa chodnika w ciągu DW 966 w m. Lipnica Murowana
TAR02. Borzęckie spotkania z kulturą
TAR03. WIELKA BITWA O MIECZ KASZTELANA SPYTKA – PORĘBA SPYTKOWSKA 2018
TAR04. MY TEŻ MOŻEMY RAZEM – INTEGRACJA MIESZKAŃCÓW POWIATU BRZESKIEGO A W SZCZEGÓLNOŚCI DOBROCIESZA I WOJAKOWEJ
TAR05. Piknik sportowy z gwiazdami
TAR06. Cudze chwalicie, swego nie znacie… – turystyka po Powiślu
TAR07. Projekt E_Sport w XVI LO w Tarnowie
TAR08. Symbioza- Obywatele dla Miasta, Miasto dla Obywateli
TAR09. POLSKI BIEGUN ZDROWEGO UŚMIECHU
TAR10. Zajęcia warsztatowe z robotyki przy Szkole Podstawowej w Radłowie
TAR11. Dla każdego coś dobrego
TAR12. Pokaż Seniorze jak bawić się możesz- event plenerowy
TAR13. Budowa chodnika z obrzeżami przy drodze wojewódzkiej nr 977 w Tuchowie przy ul. Tarnowskiej
TAR14. Budowa chodnika w ciągu DW 980 w m. Faściszowa
TAR15. Budowa parkingu przy DW 977 w m. Zborowice
TAR16. Budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 980- w m. Rzepiennik Strzyżewski
TAR17. Budowa zatoki autobusowej oraz przejścia dla pieszych w ciągu DW 980 w m. Kończyska
TAR18. Nasadzenie krzewów w pasie drogi nr 977 i urządzenie skarpy w miejscowości Poręba Radlna
TAR19. Budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 973 w Łęgu Tarnowskim
TAR20. Gmina Tarnów w formie
TAR21. Edukacja regionalna i historyczna w turystyce dzieci i młodzieży z Gmin Wietrzychowice i Żabno
TAR22. Bezpieczni-Zaradni-Realni
TAR23. Konserwacja wybranych zabytkowych kapliczek na terenie Subregionu Tarnowskiego (powiat bocheński, brzeski, tarnowski)
TAR24. Bocheńsko-Brzeski Festiwal Soli i Chmielu 26-27 maja 2018
TAR25. Tarnów Polskiej Piosenki
TAR26. Z gwiazdami… nie tylko zaczytani
TAR27. Wirtualna rekonstrukcja zamku na górze św. Marcina w Tarnowie
TAR28. Wokół sztuki, rzemiosł i kulinariów różnych
TAR29. Poprawa jakości życia mieszkańców Małoplski poprzez udostępnienie wydarzeń kulturalnych przy wykorzystaniu sieci internetowej
TAR30. Cztery Pory Roku Seniora. Całoroczny program aktywności kulturalnej seniorów powiatu: tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego
TAR31. Mamo, Tato – chcę grać w kosza!
TAR32. Bądź aktywny zimą- wskakuj na łyżwy to fajne i łatwe

Link do głosowania – TUTAJ.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *