Reklama

Ostatni z rodu Goetzów spocznie w Okocimiu!

Prochy Antoniego Jana Goetza zostaną pochowane w Okocimiu. Ostatni właściciel Browaru Okocim opuścił swój majątek 5 września 1939 roku i zmarł bezpotomnie 31 października 1962 w Nairobi (Kenia). Jego szczątki zostały ekshumowane we wrześniu tego roku, a za kilkanaście dni zostaną złożone w krypcie rodziny Goetzów pod kościołem w Okocimiu. 

Młodszy syn Jana Albina Goetza  piastował za życia wiele ważnych funkcji. Oprócz tego, że był prezesem rady nadzorczej spółki akcyjnej „Jan Goetz. Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe SA” był również posłem na sejm II RP oraz prezesem Izby Przemysłowo – Handlowej.

Antoniego z Brzeska wygnała II Wojna Światowa.  Przedostał się do Francji, gdzie został adiutantem dowódcy szkoły podoficerów artylerii w polskim Centrum Wyszkolenia Artylerii w Camp de Coëtquidan w Bretanii. Służył tam do 1940, kiedy przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został oficerem I pułku artylerii ciężkiej WP, stacjonując w Szkocji. W 1943 został zdemobilizowany, obejmując funkcję sekretarza generalnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie, którą pełnił do 1946. Następnie był sekretarzem Towarzystwa Pomocy Polakom, z której to funkcji zrezygnował w 1952, przenosząc się do Nairobi w Kenii, gdzie założył herbaciarnię, prowadząc ją do końca życia. Zmarł bezpotomnie w 1962 w na gorączkę tropikalną. Pochowany został na cmentarzu Nairobi-Langato.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej już od kilku lat czyniło starania aby sprowadzić prochy ostatniego Goetza do Okocimia. Udało się to w tym roku, na 55 rocznicę śmierci Antoniego. Będzie to spełnienie jego ostatniej woli ponieważ – jak mówią historycy – Goetz na łożu śmierci powiedział, że jeśli będzie to możliwe, to chciałby zostać pochowany tam gdzie jego ojciec, dziadek i cała rodzina, czyli w Okocimiu. Można powiedzieć, że testament ostatniego właściciela Browaru Okocim zostanie wypełniony.

O szczegółach uroczystości poinformujemy państwa w najbliższym czasie. 

Pod tym linkiem można obejrzeć kilkuminutowy film o rodzinie Goetzów, który powstał na w ramach projektu ścieżki historycznej w Pałacu Goetzów.