Konsekwencją każdego większego deszczu jest potok płynący przez centrum Brzeska, a dokładnie przez ulicę Uczestników Ruchu Oporu. Nic nie dały remonty kanalizacji, woda nadal tam się pojawiała. Bogusław Sambor złożył na ostatniej sesji Rady Miejskiej ciekawą propozycję. Przewodniczący Nowoczesnej proponuje, aby w Ogródku Jordanowskim wybudować podziemny, zamknięty zbiornik retencyjny. Zbiornik nie psułby krajobrazu tego miejsca, a na pewno uchroniłby mieszkańców od kolejnych zalań.
Ostatnie większe zalanie ulicy Uczestników Ruchu Oporu miało miejsce w lipcu tego roku o czym pisaliśmy tutaj. Koszty modernizacji sieci kanalizacyjnej wód opadowych są ponoć bardzo duże i nie jest możliwe podjęcie jakichkolwiek działań w tym zakresie w najbliższym czasie. Przeanalizowaliśmy tę kwestię wraz z mieszkańcami oraz osobami mającymi wiedzę z tego zakresu, a także zaczerpnęliśmy z doświadczeń innych miast – mówi Bogusław Sambor. Proponujemy budowę zamkniętego, podziemnego zbiornika retencyjnego. Rozwiązania takie z powodzeniem sprawdzają się w innych miastach – dodaje w rozmowie z redakcją portalu mojebrzesko.pl
Miejscem usytuowania takiego zbiornika mógłby być Ogródek Jordanowski, przy czym warto podkreślić, że nie naruszyłby on znacząco infrastruktury tego miejsca. Koszt takiej inwestycji trudno teraz dokładnie oszacować, ponieważ należałoby przeprowadzić dokładną analizę techniczną co do pojemności zbiornika, jednakże dla porównania budowa takiego zbiornika wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą oraz przyłączem do sieci w Mławie zamknęła się w kwocie poniżej 400 tysięcy złotych – tłumaczy Bogusław Sambor. Inicjatorzy podkreślają, że jest możliwość pozyskania dofinansowania inwestycji z innych źródeł, dzięki czemu taki zbiornik byłby niewielkim obciążeniem dla budżetu gminy.
Uważamy, że ta propozycja ze względu na chociażby porównywalnie nieduże zaangażowanie środków warta jest rozważenia, gdyż problem zalewania centrum miasta mógłby zostać ostatecznie rozwiązany – mówi Bogusław Sambor.
Co sądzicie o tej propozycji?
(zdjęcie nr 2 przedstawia taki zbiornik w trakcie budowy. Fot.: fb bogusław Sambor)