MPEC przymierza się do budowy kotła na biomasę. Być może MPK wzbogaci się o dwa autobusy lub busy o napędzie elektrycznym. Wszystko to za sprawą powstałego w Brzesku klastra energii.
Możliwość tworzenia klastrów energii otworzyła nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, z czerwca ubiegłego roku. Wspólnie z burmistrzem i prezesami innych spółek miejskich postanowiliśmy również w Brzesku zawrzeć takie porozumienie – mówi Paweł Majewski, prezes MPECu. Celem klastra jest uruchomienie inicjatyw proekologicznych w zakresie zarządzania energią, jej produkcji i dystrybucji. Takie wspólne działania mają doprowadzić do tego, że gmina stanie się niezależna energetycznie, a wszystkie jej elementy funkcjonować będą w tzw. obiegu zamkniętym – tłumaczy prezes spółki.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowuje się do budowy kotła na biomasę. Na początek będzie to jeden taki kocioł, w następnych latach kolejny. Budowa kotłów przebiegać będzie etapowo, bo spółka nie całkiem zrezygnuje z węgla.
Klaster planuje też zakup na potrzeby MPK dwóch autobusów lub busów o napędzie elektrycznym. Przymierzamy się też do montażu i uruchomienia stacji doładowani pojazdów elektrycznych – dodaje prezes Majewski.
Z kolei RPWiK ujęło w swoich planach dotyczących modernizacji oczyszczalni ścieków w Sterkowcu, zamontowanie przy tej okazji ogniw fotowoltaicznych, produkujących za darmo energię elektryczną. Władze miasta rozważają wymianę oświetlenia na lampy typu LED, które przynoszą wymierne oszczędności. W niedalekiej przyszłości przy kolejnych pracach termomodernizacyjnych na obiektach użyteczności publicznej montowane będą źródła energii odnawialnej – informuje Paweł Majewski.