Wybór medycyny dla Marii Kędziory nie był przypadkiem. Od dziecka miała w sobie wielką potrzebę opiekowania się innymi. Po studiach wybrała rehabilitację. Była to trudna specjalizacja, bo ta dziedzina medycyny wówczas dopiero raczkowała, Ministerstwo Zdrowia włączyło ją w ramy opieki zdrowotnej dopiero w 1969 roku.
Maria Kędziora miała to szczęście, że uczyła się od najlepszych. Jej wykładowcą był między innymi prof. Wiktor Dega, twórca kompleksowej rehabilitacji. To on zaszczepił w młodej lekarce wiarę w to, że dobrze poprowadzona terapia może zdziałać cuda. A te zdarzały się nagminnie, bo pacjenci, których pani doktor spotykała na swojej drodze, na nowo odzyskiwali sprawność.
Pracę zawodową Maria Kędziora rozpoczęła w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. W tym mieście działało Sanatorium Rehabilitacyjno-Ortopedyczne dla Dzieci i Młodzieży, do którego trafiały w tamtym czasie przeważnie dzieci po chorobie Heinego-Medina. Już wtedy Maria Kędziora obserwując swoich małych pacjentów, zdała sobie sprawę, jak wiele dzieci mogą osiągnąć, jeśli tylko chcą współpracować z zespołem rehabilitacyjnym.
Kolejnym przystankiem w jej lekarskiej karierze było Brzesko. Gdy z przyczyn rodzinnych, podjęła decyzję o przeprowadzce, dowiedziała się, że w tym mieście powstaje nowy szpital.
W roku 1979 Maria Kędziora została zatrudniona na Oddziale Noworodków i w Poradni Rehabilitacyjnej w Brzesku. W 1983 roku przedstawiciele wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, pod który podlegała ta placówka, biorąc pod uwagę jej doświadczenie, a także fakt posiadania drugiego stopnia specjalizacji z rehabilitacji, zaproponowali jej stworzenie oddziału.
Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Maria Kędziora przepracowała w nim 17 lat. Pracownicy oddziału pod jej kierunkiem odnosili w tym czasie niemałe sukcesy. Wyszkoliła lekarzy w zakresie rehabilitacji, a także wielu fizjoterapeutów. Między innymi z jej inicjatywy, przy wsparciu konsultanta wojewódzkiego ds. rehabilitacji przy Studium Medycznym w Bochni utworzono wydział fizjoterapii. Szkoliło się w nim wielu obecnie zatrudnionych w szpitalu pracowników.
W 2000 roku Maria Kędziora przekazała oddział swojemu następcy, obecnemu ordynatorowi lek. med. Markowi Dudzikowi. Pracowała jednak nadal w Poradni Rehabilitacyjnej, a od 2009 roku także w Ośrodku Dziennej Rehabilitacji dla Dzieci, prowadzącym wczesną interwencję. Warto dodać, że ośrodek powstał z jej inicjatywy przy dużym wsparciu lek. med. Adama Smołuchy, obecnego dyr. SP ZOZ w Brzesku.
Obecnie w ramach SP ZOZ w Brzesku działa: Oddział Rehabilitacyjny, Poradnia Rehabilitacyjna, Rehabilitacja w ośrodku dziennym dla dorosłych (kardiologiczna i układu ruchu), Rehabilitacja w ośrodku dziennym dla dzieci.
Maria Kędziora aktywnie działa także w środowisku niepełnosprawnych. W 1998 roku była inicjatorką stworzenia Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja”. Trzy lata później przy stowarzyszeniu powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzesku, placówka dla osób o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności wspierane przez Starostwo Powiatowe w Brzesku.
Maria Kędziora w ramach stowarzyszenia aktywnie pracuje w Duszpasterstwie Osób Niepełnosprawnych działającym przy parafii św. Jakuba Apostoła w Brzesku.
Na swoim koncie ma wiele nagród i odznaczeń. Odebrała Amicus Hominum przyznawaną przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Jako prezes stowarzyszenia „Ostoja” otrzymała także prestiżową nagrodę „Kryształy soli” przyznawaną najlepszym organizacjom pozarządowym w woj. małopolskim.
Na swym koncie ma też „Medal na wstędze za zasługi dla miasta Brzeska” oraz zaszczytny tytuł Honorowy Obywatel Miasta Brzeska.
Dwa lata temu lek. med. Maria Kędziora została odznaczona Złotym Medalem za Długoletnią Służbę przyznawanym przez Prezydenta RP.