Czy można przerobić szambo na oczyszczalnię?

303 0

Nadal na mapie naszego kraju istnieje wiele miejsc, do których nie jest poprowadzona ogólna sieć kanalizacyjna. Problem ten dotyczy nie tylko nowych inwestycji budowlanych na obrzeżach miast czy na wsiach, ale też starej zabudowy. W wielu przypadkach jedyną możliwością była budowa tradycyjnego szamba. Coraz częściej pojawiają się jednak pytania o to, czy można je przerobić na nowocześniejszą, ekologiczną oczyszczalnię ścieków? Przekonajmy się o tym!

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to prawdziwy hit ostatnich lat i wszystko wskazuje na to, że z czasem będą jeszcze bardziej zyskiwać na znaczeniu. Śmiało można stwierdzić, że obecnie jest to najlepsza alternatywa dla szamba, dlatego wielu właścicieli domów szuka sposobu na jego przerobienie właśnie we własną oczyszczalnię. Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to jak to zrobić? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Szambo a oczyszczalnia ścieków – co warto wiedzieć?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy można przerobić szambo na oczyszczalnię ścieków, warto wyjaśnić, czym są obie konstrukcje i jaka jest między nimi różnica. Szambo to po prostu zamknięty zbiornik, który należy co jakiś czas opróżniać, przydomowa oczyszczalnia jest natomiast instalacją przepływową. Oznacza to, że trafiające do niej ścieki są pozbawiane zanieczyszczeń, a następnie odprowadzane np. do gruntu. Rozwiązanie to jest więc niezwykle ekologiczne, ekonomiczne (niewielkie koszty eksploatacji), bezpieczne, bezawaryjne i wydajne, a przy okazji praktycznie nie wymaga obsługi. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób postanawia zamienić istniejące szambo właśnie w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Jak zamienić szambo na ekologiczną oczyszczalnię?

Jak widzimy, przydomowe oczyszczalnie ścieków nie bez powodu są coraz popularniejsze, ale czy mogą powstać przy wykorzystaniu istniejącego już szamba? Jak najbardziej! Tyle tylko, że aby do tego doszło, konieczne jest spełnienie kilku zasadniczych warunków. Przede wszystkim istotne jest to, czy szambo jest wystarczająco szczelne, a więc czy jego stan techniczny pozwala na podłączenie do niego instalacji. Tradycyjnego szambo w przypadku budowy oczyszczalni pełni niejako rolę zbiornika, z którego ścieki przedostają się do osadnika wstępnego i dochodzi do filtracji oraz redukcji zanieczyszczeń.

Przerobienie szamba na przydomową oczyszczalnie – jakie formalności i koszty?

Przerobienie szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków jest możliwe tylko wtedy, gdy pozwalają na to warunki terenowe, w tym wielkość działki. Co ważne, inwestycja taka nie wymaga pozwolenia na budowę, o ile wydajność oczyszczalni jest mniejsza niż 7,5 metra sześciennego na dobę. Mimo to, właściciel gruntu musi zgłosić inwestycję we właściwym starostwie powiatowym, wraz z kompletem dokumentów, w tym danymi technicznymi, projektem, oświadczenie o prawie własności do nieruchomości czy mapami terenu. Powinno to nastąpić przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac, przerabianie szamba na oczyszczalnię jest traktowane dokładnie tak samo jak budowanie jej od podstaw.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *