Trwa budowa nowego Centrum Kultury w Gnojniku. Obiekt powstaje w pobliżu parku.
Jak mówi wójt Sławomir Paterek projekt zakłada powstanie nowego Centrum Kultury, boiska, placu zabaw i siłowni zewnętrznej. – Nowy budynek ma trzy kondygnacje. Pozwoli to na stworzenie nowoczesnego obiektu funkcjonalnego i przyjaznego odbiorcom w różnym wieku, wyposażonego w urządzenia i instalacje umożliwiające komfortowe korzystanie z oferowanych usług, stworzenie budynku pozbawionego barier architektonicznych i montaż urządzeń zapewniających sprawną komunikację pionową (dźwigów osobowych). W budynku znajdzie się m.in. siedziba Biblioteki Publicznej w Gnojniku, sala multimedialna z nowoczesnym sprzętem komputerowym, umożliwiająca organizację zajęć i szkoleń dla dzieci i dorosłych (programowanie komputerowe, tworzenie grafiki komputerowej, łączenie tradycyjnych form kulturalnych z nowoczesnymi technologiami itd.), mini centrum filmowo-nagraniowe umożliwiające nagrywanie i przetwarzanie filmów i muzyki, powierzchnie przeznaczone dla organizacji spotkań literackich, wieczorków recytatorskich, muzycznych oraz powierzchnie przeznaczone dla organizacji gier i zabaw dla najmłodszych. Celem podjętej inicjatywy jest wspieranie mieszkańców w bieżącym uprawianiu sportu i bieżącej dbałości o zdrowie tak, żeby wytworzyć pozytywny nawyk – mówi włodarz Gnojnika.
Na pewno sposobem na większe zaangażowanie mieszkańców w aktywność fizyczną jest skumulowanie przestrzeni sportu i kultury w jednym miejscu. Dzięki powstałej infrastrukturze, z boisk i siłowni korzystać będą mogły zarówno grupy zorganizowane (w tym klubu sportowe), jak i osoby indywidualne. Co ważne, cała rodzina będzie mogła wspólnie wypoczywać w jednym miejscu. Szacowany koszt inwestycji to niemal 12 milionów złotych – wylicza wójt Sławomir Paterek. Już dzisiaj wiadomo, że zapowiada się najlepsza, pod względem nakładów na inwestycje, kadencja w dziejach naszej gminy. W latach 2018 – 2024 na tak zwane wydatki majątkowe przeznaczymy blisko sto milionów złotych. To dwa razy więcej niż w latach 1990 – 2010. Znakomita większość tej sumy to środki pozyskane z Unii Europejskiej oraz Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego (pieniądze unijne). Nie byłoby to możliwe, gdyby nie udało się nam stworzyć odpowiedniego lobby. Za okazaną nam pomoc finansową pragnę bardzo serdecznie podziękować marszałkowi województwa małopolskiego Witoldowi Kozłowskiemu oraz wiceprzewodniczącemu sejmiku samorządowego województwa małopolskiego, Wojciechowi Skruchowi. Przychylność tych osób sprawiła, że pozyskaliśmy ogromne kwoty: na remonty dróg transportu rolnego, rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, budynek wielofunkcyjny w Uszwi czy budowę nowej siedziby Centrum Kultury i Biblioteki w Gnojniku. Nie bałyby oczywiście tego sukcesy, gdyby nie doskonale p[przygotowane przez nas wnioski. Za wielkie zaangażowanie dziękuję pracownikom Urzędu Gminy oraz podległych mi instytucji.
– Gmina Gnojnik jest najlepszym przykładem tego, że środki unijne wydajemy w sposób efektywny. Obiekt, który miałem przyjemność zwiedzić, jest nie tylko funkcjonalny, ale także nowoczesny i – co nie mniej ważne – przyjazny osobom niepełnosprawnym. Cieszy fakt, że samorząd nie tylko skutecznie zabiega o pieniądze, ale także doskonale realizuje inwestycje. Strategia rozwoju gminy Gnojnik w całości wpisuję się w strategię rozwoju Małopolski – dodaje wiceprzewodniczący sejmiku małopolskiego, Wojciech Skruch.