Pobiegli by upamiętnić ofiary ataku na stację kolejową Brzesko – Słotwina

420 0

2 września odbył się III Bieg Pamięci Ofiar Bombardowania Węzła Kolejowego w Brzesku – Słotwinie. Ma on na celu upamiętnienie nalotu dokonanego przez Niemców na pociąg ewakuacyjny z ludnością cywilną z 5 września 1939 roku przy stacji kolejowej Brzesko – Słotwina.

Od lat organizowane są uroczystości mające na celu zachowanie tych tragicznych wydarzeń w pamięci żyjących. Od roku 2021 w pierwszą sobotę września Stowarzyszenie Be Active przy wsparciu Brzeskiego Klubu Biegacza „Czarna Perła” oraz uczniów i nauczycieli brzeskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika organizuje z kolei Bieg Pamięci. W III edycji wzięło udział ponad 300 biegaczy z Małopolski oraz południowej Polski.

Wyniki

kobiety:

1. Katarzyna Kmieć Perła  41:39.25

2. Patrycja Świerczek Jadowniki  43:34.63

3. Kamila Zając Gnojnik 43:48.79

mężczyźni:

1. Dominik Kryca  Tarnów   36:56.73

2. Szymon Świst Szczepańcowa 37:48.10

3. Dominik Papuga Jadowniki  38:02.07.

Medale wręczał Wojciech Skruch – wiceprzewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Małopolskiego.  – Gratuluję organizatorom i uczestnikom tych zmagań. Cieszy mnie, że województwo wsparło finansowo te inicjatywę. To połączenie biegania z patriotyzmem – mówił Wojciech Skruch.  Jak przyznaje organizator biegu – Seweryn Kozub, ze stowarzyszenia Be Active – to bieg, w którym wielu uczestników możeo poprawić swoje rekordy życiowe: Trasa jest bardzo atrakcyjna w kontekście bicia rekordów, niezbyt wymagająca jeśli chodzi o przewyższenia – dwa w zasadzie przewyższenia na trasie, w 90% jest asfaltowa. Jeśli chodzi o zawodników, biegacze trasę sobie chwalą. Dziękuję Panu Wojciechowi Skruchowi za wsparcie finansowe – mówi Seweryn Kozub.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *