Wielka Gala WFOŚiGW w Krakowie: Borzęcin, Dorzecze Białej, Powiat Dąbrowski i Dąbrowa Tarnowska z wyróżnieniami i nagrodami.

218 0

Na Zamku w Nowym Wiśniczu: Wielka Gala WFOŚiGW w Krakowie

Tylko cztery z 39 instytucji nagrodzonych podczas Gali z okazji XXX lecia istnienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie pochodzi z regionu tarnowskiego. W gronie wyróżnionych znalazły się: Gmina Borzęcin (za projekt ekoszkoła), gmina Dąbrowa Tarnowska, Powiat Dąbrowski oraz Spółka Komunalna Dorzecze Białej. Uroczystości miały miejsce na Zamku w Nowym Wiśniczu. – To było trudne zadanie wybrać najlepszych z grona najlepszych – mówił prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej Kazimierz Koprowski.

Laury do Borzęcina

Piękny laur za wygranie w kategorii ekoszkoła odebrał wójt Janusz Kwaśniak, w asyście dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotra Kani oraz dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Cecylia Czaja. – Gmina Borzęcin nie tylko sporo zrobiła w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, ale także od wielu lat prowadzi działania na płaszczyźnie edukacyjnej. Wychodzimy bowiem z założenia, że ogromne ważna jest edukacja ekologiczna – mówi naszej redakcji wójt Janusz Kwaśniak.  Na pewno stare powiedzenie „czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał” ma w tym przypadku spore znaczenie. – Poprzez zabawę, naukę, realizowanie różnego rodzaju pomysłów, gmina kształtuje proekologiczne postawy dzieci i młodzieży. – Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie doskonała współpraca pomiędzy gminą, Gminnym Ośrodkiem Kultury a szkoła – mówiła dyrektor Cecylia Czaja.

Dorzecze Białej z wyróżnieniem

Spółka Komunalna „Dorzecze Białej”, której udziałowcami są gminy Tuchów, Ryglice, Ciężkowice i Rzepiennik Strzyżewski znalazła się w elitarnym gronie 39 instytucji z województwa małopolskiego wyróżnionych podczas uroczystej gali za działania w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz edukacji ekologicznej. W wydarzeniu brali udział Wojciech Skruch, prezes Spółki Komunalnej „Dorzecze Białej” oraz wiceburmistrz Tuchowa, Wiktor Chrzanowski. – Bardzo cieszy nas ta nagroda, bo to dowód uznania instytucji, która na co dzień zajmuje się ochroną środowiska naturalnego w województwie. Ocena niezależnych ekspertów jest tym cenniejsza, że brane były pod uwagę wszelkie aspekty – mówi Wojciech Skruch, prezes zarządu Spółki Komunalnej „Dorzecze Białej”. Jak podkreśla prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie doktor Kazimierz Koprowski, wyróżnienia dotucza działania tych instytucji w ostatnich kilku latach. – Wyróżnienie zbiega się z 30.leciem działalności WFOŚiGW w Krakowie – dodaje prezes Koprowski.

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przyznał tytuły i nagrody dla liderów ekologicznych województwa małopolskiego. Konkurs skierowany jest do beneficjentów korzystających z systemu finansowania ochrony środowiska. Jego celem jest m.in. promocja tych instytucji, oraz ich najlepszych projektów, wdrażanie wysokich standardów ekologicznych przy realizacji inwestycji oraz promowanie przedsięwzięć mających pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego. – Spółka Komunalna „Dorzecze Białej” realizuje wiele inwestycji w gminach, które obejmuje swoim zasięgiem. Dzięki temu stan środowiska naturalnego znacznie się poprawił – trafnie ocenia zastępca burmistrza Tuchowa, Wiktor Chrzanowski. Na doskonalą współprace pomiędzy spółką a samorządami zwraca  uwagę włodarz Ryglic. – Od kilku lat sporo inwestujemy na terenie naszej gminy. Inwestuje także, w oparciu o pozyskane środki,  Spółka „Dorzecze Białej”. W tej kadencji inwestycji prace prowadziliśmy w kilku miejscowościach naszej gminy – mówi Paweł Augustyn, burmistrz Rygli. Niedawno zakończono inwestycje na trenie gminy Ciężkowice. – Prace prowadzono między innymi w Zborowicach, ale w ostatnich latach gros środków na ochronę środowiska naturalnego trafiło do kilku innych miejscowości w naszej gminie – zapewnia burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa.

– Chciałem serdecznie podziękować WFOŚiGW w Krakowie za nagrodę. TO wyróżnienie to efekt pracy wielu osób i wielu instytucji. Pragnę serdecznie podziękować moim pracownikom, władzom samorządowym z gmin, które są naszymi udziałowcami. Szczególne słowa podziękowania składam na ręce burmistrz Tuchowa, Magdaleny Marszałek, burmistrz Ryglic Pawła Augustyna oraz burmistrza Ciężkowic, Stanisława Kuropatwy. Dziękuję pracownikom samorządowym, ale także mieszkańcom południa powiatu tarnowskiego, naszym klientom – dodaje prezes Wojciech Skruch.

W tym roku wyróżnienia przyznano w 13 kategoriach:

ekoPOWIAT:  I miejsce: Powiat Krakowski,  II miejsce: Powiat Dąbrowski, III miejsce: Powiat Wielicki

#ekoGMINA miejska:  I miejsce: Gmina Miejska Kraków, II miejsce: Miasto Jordanów, III miejsce: Gmina Sucha Beskidzka I Gmina Bukowno

#ekoGMINA miejsko-wiejska: I miejsce: Gmina Dąbrowa Tarnowska, II miejsce: Gmina i Miasto Miechów III miejsce: Gmina Biecz

#ekoGMINA wiejska: I miejsce: Gmina Jordanów

#ekoSZKOŁA: I miejsce: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym, II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jaroszowcu, III miejsce: Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy

#ekoPRZEDSZKOLE: I miejsce: Przedszkole Samorządowe w Wielkiej Wsi z Oddziałem Zamiejscowym w Białym Kościele,  II miejsce: Przedszkole Publiczne w Bystrej Podhalańskiej, III miejsce: Przedszkole Samorządowe nr 2 w Trzebini

#ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony powietrza oraz inwestycji przyczyniających się do oszczędności energii: I miejsce: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska, II miejsce: Spółdzielnia Mieszkaniowa Ruczaj Zaborze;

#ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej: I miejsce: Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., II miejsce: Spółka Komunalna „DORZECZE BIAŁEJ” Sp. z o.o., III miejsce: Wodociągi i Kanalizacja Krzeszowice Sp. z o.o.

#ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony powierzchni ziemi i gospodarki odpadami: I miejsce Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Myślenicach, II miejsce: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, III miejsce: Gmina Lipnica Wielka.

#ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony przyrody: I miejsce: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, II miejsce: Gmina Myślenice i Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie, III miejsce: Gmina Szerzyny.

#ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu edukacji ekologicznej: I miejsce: Oddział Wojewódzki ZOSP RP Woj. Małopolskiego, II miejsce: Gmina Skawina oraz Gmina Łużna, III miejsce: Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie.

#ekoOSP: I miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Wysokiej, II miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowinie Tatrzańskiej, III miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Sułkowicach.

#ekoAKCJA: I miejsce: Gmina Jerzmanowice – Przeginia, II miejsce: Polski Klub Ekologiczny, III miejsce: Fundacja Horyzont360.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i liczymy na dalszą, owocną współpracę – dodaje prezes WFOŚiGW w Krakowie, Kazimierz Koprowski.

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *