Dębno: Dożynki gminne za nami (zdjęcia)

Za nami Dożynki Gminy Dębno. Tegoroczne święto plonów odbywało się na terenie sołectwa Dębno. Niedzielna uroczystość była podziękowaniem dla rolników za ich ciężką prace. To dzięki wam, dzięki waszemu uporowi na naszym stole jest chleb. Dzięki wam mamy piękne tradycje i przywiązanie do ziemi – mówił wójt Wiesław Kozłowski.

Dożynki gminy Dębno rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ks. dr Jerzy Krzanowski, proboszcz parafii w Dębnie. Po eucharystii odbyło się  oficjalne rozpoczęcie dożynek.  Wszystkich przybyłych przywitali starostowie dożynek – Marta Przeklasa i Krzysztof Gala.  Zaraz po tym Zespół Regionalny „Maszkieniczanie” zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy, a wójtowi Gminy Dębno został przekazany chleb, wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.

Tuż po godzinie 16 rozpoczął  się coroczny Konkurs Wieńców Dożynkowych. Swoje dzieła – zarówno te tradycyjne, jak i nowoczesne – zaprezentowały delegacje miejscowości z terenu Gminy Dębno. Zanim to jednak nastąpiło głos zabrali samorządowcy.  Wójt Gminy Dębno dziękował rolnikom za ich ciężką pracę  To oni w pocie czoło, w strugach deszczu pracują  na to, aby nie brakło nam na stole chleba powszedniego. Chylę przed ich ciężką pracę głowę –  mówił Kozłowski. Starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa przypomniał, że dożynki to jedna z najstarszych polskich tradycji, bowiem jeszcze Słowianie  świętowali  coś na kształt dożynek. Potem w czasach feudalnych  dożynki miały już formę bliską  tego co widzimy dzisiaj. Myślę, że aspekt zachowania tradycji, zwyczajów i obyczajów  od naszych ojców jest tu  równie ważny – mówił szef samorządu powiatowego.

W części artystycznej Dożynek Gminnych zaprezentowali  się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie, zespoły regionalne oraz Ania i Kinga Gurgul – laureatki programu „Aplauz, Aplauz!”. Przez całą imprezę dzieci mogły skorzystać z placu zabaw,  a całe rodziny mogły przejechać się bryczkami.  Kolejną atrakcją dożynek był koncert pochodzącego z Gminy Dębno zespołu młodzieżowego „The Pajx”, a tuż po nim na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, znana chyba wszystkim Majka Jeżowska.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, która znajduje się nad tekstem.