Nowoczesna rusza z Projektem 32-800 dla Brzeska i okolic

419 0

Prezentację wybranych tez programu działania Nowoczesnej przedstawił Grzegorz Filipek, przewodniczący zarządu regionu małopolskiego.

W dziale pod nazwą: Bezpieczna Rodzina program Nowoczesnej zapowiada zwiększanie dzietności polskich rodzin. Chodzi o to, aby zwiększanie dzietności było prawdziwym priorytetem rządu i władz samorządowych, a nie udawanym, jak obecnie, w wydaniu PiS – podkreślił Grzegorz Filipek. Na pewno Nowoczesna będzie kontynuować Program 500 plus, ale w wersji sprawiedliwej społecznie, w celu pomagania rzeczywiście potrzebującym pomocy, a nie tak jak obecnie, poprzez rozdawanie publicznych pieniędzy wszystkim, nawet tym, którzy są zamożni i bardzo zamożni, bo właśnie ci najbiedniejsi na tym niesprawiedliwym podziale tracą najwięcej. Ten program trzeba zmodyfikować, poprawić – przekonywał polityk.

Partia Ryszarda Petru zapowiada umożliwienie posyłania dzieci do żłobków i przedszkoli niezależnie od dochodów i miejsca zamieszkania rodziny, rozwijanie form zatrudnienia umożliwiających sprawowanie opieki nad małymi dziećmi. W dziedzinie pomocy społecznej z kolei ugrupowanie podkreśla „konieczność dopasowania wymiaru tej pomocy do indywidualnych potrzeb. W polityce społecznej i rodzinnej podkreśla Program tworzenie równych szans dla każdego dziecka, niezależnie od miejsca zamieszkania w wielkim mieście, mniejszym, czy w małych miejscowościach”.

Nowoczesna proponuje też zapewnienie pracującym wyższych niż obecnie dochodów, obniżanie podatków i realizowanie Programu „2000 więcej”, a w dziedzinie ochrony zdrowia ugrupowanie zapowiada zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów „dzięki kompleksowym zmianom w systemie świadczenia usług zdrowotnych obejmujących jego lepszą organizację, cyfryzację i efektywne finansowanie”.

Program zakłada rozwijanie dobrych warunków działania dla przedsiębiorczości, aby zwiększać zatrudnienie i zapewniać wyższe dochody dla zatrudnionych. Postuluje też „koniec bezmyślnego zadłużania państwa”. Informacje o wydatkach państwa będą przez rząd Nowoczesnej upubliczniane w sposób zrozumiały i dostępny dla obywateli, aby wszyscy czuli się odpowiedzialni za stan finansów publicznych i byli świadomi, jakie są możliwości finansowe państwa i jakie ograniczenia – mówi Marek Jarosiński z Nowoczesnej.

Szybka i sprawna administracja to kolejna zapowiedź programu partii. Zadbamy o wysokie standardy merytoryczne pracy urzędników każdego szczebla i niezależność polityczną administracji – wyjaśnił Grzegorz Filipek. Łączy się z tym zapewnianie stabilnego porządku ustrojowego sądownictwa. Wprowadzona ma być również zasada „publicznych wysłuchań przed uchwalaniem ustaw sejmowych”.

Bezpieczna i tania energia z kolei ma być zapewniona dzięki rozwijaniu alternatywnych źródeł produkcji energii odnawialnej, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W dziedzinie rolnictwa i handlu spożywczego Nowoczesna stawia na polską, zdrową żywność. Wzmocnimy łańcuch dystrybucji polskich produktów i możliwości eksportu produkcji polskiego rolnictwa – dodał w tym punkcie Programu Grzegorz Filipek.

Omówiono też sprawy związane z postulatem wzmocnienia samorządów i przejrzystości ich działalności, „Chcemy żyć w zdrowym otoczeniu” i omówienie przesłanek realnego wzrostu bezpieczeństwa Polski i wszystkich obywateli.

Czy widzisz tutaj swoją przyszłość?

W części debaty dotyczącej lokalnych spraw Brzeska prezentację prowadziła Marta Hejnar, przewodnicząca Koła Nowoczesnej w Brzesku. Program działania dla miasta i regionu jest zatytułowany: Czy widzisz tutaj swoją przyszłość? Potrzebna jest promocja pozytywnych postaw, społecznikowskiego działania, zachęcanie ludzi do działania w swoich lokalnych społecznościach – powiedziała Marta Hejnar.

Poparła jej wypowiedź jedna z uczestniczek debaty, przywołując przykład aktywizowania lokalnych społeczności poprzez organizowanie lokalnych targów zdrowej, ekologicznej żywności. Ktoś zażartował, że chodzi o Targi Pietruszki, ale zdaniem uczestników debaty nie jest to zły pomysł, bo w ostatnim czasie w wielu miastach ożywiły się środowiska osób starających się o kupowanie polskiej, lokalnie wytwarzanej żywności, wolnej od chemicznych środków stosowanych w masowej, półprzemysłowej zagranicznej produkcji żywności.

W wielu miastach tworzą się obecnie Kooperatywy Spożywcze, czyli grupy drobnych producentów zdrowej żywności i jednocześnie klientów kupujących taką ekologiczną żywność w towarzyskiej wymianie między uczestnikami działalności Kooperatywy. Warto także w Brzesku skrzyknąć taką grupę producentów zdrowej żywności – zaproponował inny uczestnik debaty. Poniżej podany jest adres e-mail zainteresowanego działalnością Kooperatywy Spożywczej w Brzesku.

Takie lokalne kiermasze ekologicznej żywności, połączone z prelekcjami na temat zdrowego żywienia pozwalałyby wyciągać ludzi z domów, odrywać od telewizorów i tabletów, a aktywizować społecznie, tworzyć warunki dla lokalnej, sąsiedzkiej aktywności w społecznościach lokalnych, zainteresować ludzi aktywnością publiczną w lokalnym środowisku – zauważono.

Uczestnicy debaty o szansach rozwoju regionu Brzeska zgłosili także projekt organizowania spotkań networkingowych przedsiębiorców i osób chcących zacząć działalność gospodarczą. Trzeba ułatwiać takie kontakty osobiste służące rozwijaniu lokalnej przedsiębiorczości, a także przeprowadzać szkolenia motywujące do założenia własnej firmy, jej prowadzenia i zapoznające ze sposobami docierania do klientów z ofertami lokalnych firm.

Koło Nowoczesnej w Brzesku przygotowuje cykl dalszych debat na szczegółowe tematy – zapowiedziała Marta Hejnar. Będziemy publikować informacje o terminach i tematyce kolejnych spotkań. A także uruchamiamy www.Projekt32-800.pl pod nazwą: Co Ty możesz zrobić dla Brzeska? – powiedziała.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *