Reklama

Nie będzie wstecznej dwukadencyjności? Wójtowie i burmistrzowie mogą spać spokojnie

Według doniesień różnych ogólnopolskich mediów  Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z pomysłu wprowadzenia tzw. wstecznej dwukadencyjności. Oznacza to, że wójtowie i burmistrzowie gmin z powiatu brzeskiego, którzy rządzą już dwie (lub więcej) kadencje będą mogli znowu starać się o reelekcje. Wybory samorządowe odbędą się w przyszłym roku.

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisko pana prezydenta – doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje – powiedział Jarosław Kaczyński.

Temat wprowadzenia dwukadencyjności działającej wstecz wzbudził wiele kontrowersji w całej Polsce. W powiecie brzeskim o reelekcje nie mogli by się starać włodarze 6 z 7 gmin. 

Obecnie najdłużej rządzącym wójtem w powiecie brzeskim jest Marian Zalewski, który kieruje gminą Szczurowa nieprzerwanie od 1984 roku. Pozostali mają następujące starze:

Wójt gminy Iwkowa Bogusław Kamiński 15 lat (od 2002 roku)

Burmistrz Czchowa Marek Chudoba 15 lat (od 2002 roku)

Wójt gminy Gnojnik Sławomir Paterek 7 lat (od 2010 roku)

Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka 9 lat (od 2008 roku)

Wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski 3 lata (od 2014 roku)

Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak 19 lat (od 1998 roku)