Starosta brzeski Andrzej Potępa poinformował na swojej stronie na facebooku, że w Łysej Górze, dzięki wieloletnim staraniom Powiatu Brzeskiego, powstanie Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o utworzeniu oraz przeznaczeniu 573 200,00 zł na modernizację, wyposażenie i funkcjonowanie ZAZ w Powiecie Brzeskim. Na miejsce w ZAZ (na początek) może liczyć 15 niepełnosprawnych.
To pierwsza tego typu placówka w Powiecie Brzeskim, która daje osobom niepełnosprawnym szansę adaptacji na otwartym rynku pracy oraz praktyczne wsparcie w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę indywidualnych możliwości – pisze starosta na swojej stronie. Przypomnijmy, że w naszym powiecie funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Od sierpnia tego roku ŚDS będzie również działał w Łysej Górze, w budynku po dawnej szkole średniej. We wspomnianych placówkach niepełnosprawni przygotowują się do podjęcia pracy. Możliwość podjęcia przez nich pracy daje zakład pracy dla osób niepełnosprawnych, jednak do tej pory w Powiecie Brzeskim taki nie istniał. Utworzenie ZAZ daje osobom niepełnosprawnym możliwość bezpiecznej pracy, rehabilitacji, samodzielności związanej z uzyskiwaniem własnych dochodów, osobistej satysfakcji oraz budowania szacunku i przydatności w społeczeństwie – tłumaczy starosta. Zatrudnienie w ZAZ znajdą również osoby pełnosprawne. Placówka będzie musiała zatrudnić terapeutów, rehabilitantów czy instruktorów zawodu.
Powiat planuje rozpocząć działalność placówki jeszcze w grudniu tego roku. Zgodnie ze swoim charakterem wytwórczo-usługowym w zakładzie otwarte zostaną pracownie krawiecko-rękodzielnicze (szycie pościeli, ręczników, ścierek, fartuchów) i ceramiczne (produkcja wyrobów z gliny). Starostwo przewiduje, że w 2018 roku zakład poszerzy swoją działalność poprzez uruchomienie produkcji lub usług, które znajdą zapotrzebowanie na rynku. Dzięki temu zatrudnienie znajdą kolejne osoby. Dzięki tej inwestycji uczestnicy placówek pomocy społecznej, takich jak Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Środowiskowego Domu Samopomocy, będą mieli możliwość skorzystania z całego pakietu szkoleń i kursów dokształcających oraz przekwalifikowujących – pisze Andrzej Potępa.
Środki zakładowego funduszu aktywności, oprócz działań na rzecz rehabilitacji i aktywizacji zawodowej, będą przeznaczane na programy związane z rozwojem rekreacji i uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym.