Reklama

Policja tłumaczy, dlaczego zatrzymała orszak weselny w Szczurowej

Komenda Powiatowa Policji w Brzesku odniosła się do nagrania, które krąży po internecie. Na filmie widać policjantów, którzy kontrolują… orszak weselny, Do zajścia doszło w sobotę 9 września, w Szczurowej.

Jak relacjonuje st.asp. Ewelina Buda z KPP, W sobotę 9 września około godz. 15.20 w Szczurowej policjant widząc nadjeżdżający orszak weselny, a przed nim motocyklistę, który popełnił wykroczenie drogowe (jechał na jednym – tylnym kole), podjął decyzję o zatrzymaniu motocyklisty do kontroli. Kierujący jednośladem nie zatrzymał się (motocykl nie miał tablicy rejestracyjnej)  na wyraźny sygnał podany tarczą, oddalając się z dużą prędkością.

Jak dowiedziała się nasza redakcja, policjant przypuszczał, że motocyklista, który oddalił się z miejsca kontroli był uczestnikiem, a zarazem prowadzącym cały orszak weselny. Wynikało to m.in. z faktu, że w tej kolumnie było także  kilku innych motocyklistów. Nadto, w tej okolicy odbywały się już orszaki weselne pilotowane przez motocykl. Stąd  przekonanie policjanta, że osoby jadące bezpośrednio za motocyklistą znają dane personalne kierowcy jednośladu. Dlatego zatrzymał najbliższy pojazd w kolumnie, aby ustalić  tożsamość pilota orszaku w rozmowie ze  świadkami zdarzenia. Było to jak najbardziej zasadne – mówi st.asp. Ewelina Buda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku. Policja twierdzi, że w przedmiotowej sytuacji zatrzymanie motocyklisty w wyniku pościgu było mało realne (a jego brawurowa jazda w trakcie ucieczki stwarzałaby także dodatkowe zagrożenie w ruchu drogowym).

W trakcie interwencji policjant stwierdził, iż kierowca samochodu osobowego nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa i  przeprowadził w związku z tym stosowne czynności przewidziane prawem. Rozumiemy emocje, jakie towarzyszyły uczestnikom orszaku weselnego. Generalnie pojazdy kolumn weselnych, zwłaszcza Państwa Młodych są kontrolowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Policjanci z szacunkiem odnoszą się do tego typu zwyczajów – tłumaczy st.asp. Ewelina Buda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Przedmiotowa policyjna interwencja była wynikiem zachowania motocyklisty cechującego się zupełnym brakiem poszanowania dla obowiązujących norm prawnych. Gdyby ten zatrzymał się do kontroli, policjant nie ustalałby jego tożsamości zatrzymując inny pojazd orszaku weselnego.

Ocenianie działania policjantów na tym etapie jest przedwczesne – podkreśla st.asp. Ewelina Buda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku. W przedmiotowej sprawie prowadzone są  czynności wyjaśniające. Po ich zakończeniu Komenda Powiatowa Policji będzie mogła skomentować prawidłowość przeprowadzenia tej interwencji. Nadmieniam, iż nagrania opublikowane w sieci internetowej są jedynie fragmentem większej całości i nie obrazują w pełni okoliczności zdarzenia – twierdzi st.asp. Ewelina Buda.

Policjanci znają już dane personalne motocyklisty, który powinien zostać przesłuchany w sprawie wykroczeń, których się dopuścił.  Sprawdzamy uzyskane informacje w tej sprawie, a także doniesienia, że już wcześniej zajmował się on pilotowaniem  orszaków weselnych – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.