Wspólna akcja brzeskich policjantów i strażników leśnych

916 0

Brzescy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży leśnej Nadleśnictwa Brzesko oraz podleśniczym z Leśnictwa Kopaliny prowadzili w ramach akcji „Cross” działania ukierunkowane na osoby brawurowo jeżdżące quadami oraz motocyklami crossowymi po lasach oraz szlakach pieszych i rowerowych.

W związku ze stwierdzanymi coraz liczniej przypadkami bezprawnego poruszania się po lesie pojazdów typu cross i quad, w dniach 18-19.08. funkcjonariusze straży leśnej Nadleśnictwa Brzesko oraz podleśniczy Leśnictwa Kopaliny wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku przeprowadzili działania, mające na celu zmniejszenie skali tego problemu. Ujawnianie wykroczeń, a w konsekwencji wyeliminowanie tego zjawiska było głównym celem zawiązanej współpracy. Funkcjonariusze przeprowadzili patrol drzewostanów w Leśnictwie Kopaliny uroczyska „Jasień”, „Podgródek”, oraz Leśnictwa Okocim uroczyska „ Bażantaria”, „Leszczyńskie”, „ Dolne Lasy”, „Okocim Górny”. Wybór miejsca wspólnych działań nie był przypadkowy. Mundurowi wytypowali je reagując na zgłoszenia okolicznych mieszkańców oraz internautów za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W trakcie dwudniowych działań ukarano mandatem karnym w wysokości 500 złotych kierującego motocyklem crossowym, który nielegalnie wjechał na teren lasu pojazdem silnikowym.

Zgodnie z treścią art. 161 Kodeksu Wykroczeń, – „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny”.

Wspólne działania leśników i mundurowych mają nie tylko zapobiec niszczeniu przyrody i płoszeniu zwierząt, ale także poprawę bezpieczeństwa osób przemieszczających się po leśnych szlakach pieszych i rowerowych.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *