Rozstrzygnięto 42 Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych

370 0

W miniony weekend w Lipnicy Murowany odbył się, już po raz 42., Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. W sobotę rywalizowano w kategorii grup dziecięcych i młodzieżowych. Niedziela była przeznaczona dla dorosłych. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz galerią zdjęć.

Na lipnickiej scenie w sobotę i niedzielę pojawiło się kilkadziesiąt formacji kolędniczych z powiatów bocheńskiego, brzeskiego i tarnowskiego, które oceniało jury w składzie: Małgorzata Oleszkiewicz – etnograf, przewodnicząca jury, Beata Rompała – regionalista oraz Aleksander Smaga – muzyk. Jury w tym roku, w kategorii dziecięcej głównej nagrody nie przyznało. Podobnie i pierwszego miejsca. Przyznano za to trzy równorzędne miejsca drugie: grupie kolędniczej „Z Gwiazdą” z Gwoźdźca, grupie kolędniczej „Szczodroki” ze Szkoły Podstawowej w Rozdzielu, grupie kolędniczej „Z Gwiazdą” ze Świetlicy Wiejskiej w Połomiu Dużym. Na trzecim miejscu uplasowały się dwie ekipy: grupa kolędnicza „Herody” z Uszwi, grupa kolędnicza „Pastuszki” ze Świetlicy Wiejskiej w Rajbrocie. Ponadto wyróżnienie otrzymała grupa kolędnicza „Pastuszki z Gwiazdą” ze Świetlicy Wiejskiej w Lipnicy Dolnej.

W kategorii młodzieżowej, nagrodę główną: „Lipnicką Gwiazdę” otrzymała grupa kolędnicza „Pasterze z Gwiazdą” z Uszwi. Nie przyznano pierwszego ani drugiego miejsca. Przydzielono dwa równorzędne trzecie miejsca, dla – grupy kolędniczej „Z Szopko” z Gwoźdźca oraz grupy kolędniczej „Trzej Królowie” ze Świetlicy Wiejskiej w Rajbrocie.

Wśród dorosłych nagrodę główną statuetkę „Lipnickiej Gwiazdy” otrzymała popularna w powiecie bocheńskim grupa kolędnicza „Herody”z Połomia Dużego. Pierwsze miejsce uzyskali grupa kolędnicza „Z Turoniem Pleśnioki” z Pleśnej. Dwa drugie miejsca przypadły zeszłorocznym triumfatorom – Kolędnikom znad Uszwicy z Uszwi oraz grupie kolędniczej z Turoniem – Śmignianie ze Śmigna. Trzecie lokaty przyznano: grupie kolędniczej „Droby” z Gwoźdźca oraz grupie kolędniczej „Pasterze – Zespół Folklorystyczny Bobrowianie” z Bobrownik Wielkich. Wyróżniono również grupę kolędniczą „Droby” z Gwoźdźca.

Wszystkie te formacje reprezentować będą Małopolskę na Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych 52. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. Fundatorami nagród finansowych w 42. Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę” byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *