Ostatni świąteczny spektakl Grupy Teatralnej parafii Miłosierdzia

Współczesna młodzież wcale nie jest ani leniwa, ani zła. Można się o tym przekonać, oglądając najnowszą sztukę Grupy Teatralnej, działającej przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Ostatni pokaz widowiska, utrzymanego w konwencji musicalu zaplanowano w niedzielę 29 stycznia. Tematem jest wędrówka współczesnych trzech króli do betlejemskiej stajenki, poprzedzająca Boże Narodzenie.

Brzeska grupa od lat przygotowuje inscenizacje utrzymane w bożonarodzeniowym klimacie. Tym razem początek refleksji, która doprowadziła do powstania scenariusza dotyczył poezji. Brzeskiego muzyka Krzysztofa Szydłowskiego na tyle zafascynował jeden z tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, że postanowił go zinstrumentalizować. Kiedy kilka kolejnych tekstów poetyckich zyskało formę muzyczną, zaproponował prowadzącej grupę teatralną Agacie Podłęckiej przygotowanie scenariusza przy wykorzystaniu tych utworów. W ten sposób powstała opowieść o tym, jak w sercu rodzi się wiara.

Poprzez interesującą scenografię tworzoną za pomocą światła wpisano ją we współczesne tło galerii handlowych, biznesu czy polityki. Tekst odwołuje się do systemów wartości młodego pokolenia, w widowisku nie brakuje obrazów zła, zwłaszcza pochodzących z najnowszej historii, stwarzających wyzwania dla wiary. Jedną z sugestii zawartych w sztuce jest przekonanie o tym, że najważniejsze poszukiwania powinniśmy zaczynać od własnego wnętrza – uważa autorka scenariusza, reżyserująca widowisko.

Grupa Teatralna działa przy parafii p.w. Miłosierdzia Bożego od ponad 20 lat. Rozpoczynała od okazjonalnych spotkań i inscenizacji jasełek. Dziś skupia sześćdziesięcioosobowy zespół młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich, a nawet studentów, pomagających w animacji młodszych kolegów. Spotkania odbywają się regularnie. Ich owocem są montaże słowno – muzyczne, dramy i okolicznościowe kabaretony oraz programy patriotyczne. Młodzi aktorzy w strojach wypożyczanych z Teatru Słowackiego w Krakowie występowali nie tylko w Brzesku, ale też w Nowym Sączu, Łososinie Dolnej, Bochni czy Regietowie. Elementy tryptyku dramatycznego Agaty Podłęckiej utrzymanego w bożonarodzeniowym klimacie były prezentowane m.in. w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu.

Początek niedzielnego spektaklu, przygotowanego we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury na scenie domu parafialnego o godz. 17:00.

źródło: informacja prasowa