26 listopada br. Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Fundacja „MAGMA” im. Ronalda Reagana zorganizowali niecodzienne widowisko poetycko-muzyczne pt.: „Borzęcaki i Krakowiaki Józefa Barana”. Okazja ku temu była znakomita – swój Jubileusz 120 lat obchodził ten jeden z najlepszych polskich poetów współczesnych, rodem z Borzęcina.
– Każdy pisarz ma podwójne życie, u mnie to 70 przeżytych lat oraz półwiecze spędzone w świecie literackim, poetyckim, a to trochę inny świat – wyjaśnia Jubilat. Na spotkanie przybyli znakomici goście, w tym m.in. przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, by przekazać poecie, piękny list podpisany przez Agatę Kornhauser-Dudę i Andrzeja Dudę.
W przedsięwzięciu nawiązującym tytułem do „Wesela” Wyspiańskiego i „Krakowiaków i górali” Bogusławskiego – uczestniczyli najlepsi polscy aktorzy: Anna Dymna i Jerzy Trela czytający poezję Jubilata. O piosenkarską stronę zadbali: Beata Paluch, Elżbieta Adamiak, Jakub Pawlak, Andrzej Słabiak i akompaniujący im znakomici muzycy. W swoich minirecitalach zaprezentowali lirykę poety oprawioną w muzykę mistrza Andrzeja Zaryckiego i nie tylko.
– Organizowany przez nas benefis był próbą uhonorowania Józefa Barana – jednego z najwybitniejszych polskich poetów, rodem z Borzęcina. Pół wieku pracy twórczej to doskonała okazja, by podsumować dotychczasowy dorobek literacki autora m.in. „Szczęścia w czapce niewidce”, laureata m.in. nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie – informuje Piotr Kania dyrektor ośrodka kultury w Borzęcinie.
Spotkanie było okazją do rozmów z Jubilatem i o Jubilacie, w towarzystwie przyjaciół poety z różnych lat, m.in.: Jakuba Ciećkiewicza, Eligiusza Dymowskiego, Stanisława Dziedzica, prof. Bolesława Farona, prof. Marka Karwali, prof. Zofii Zarębianki, prof. Zofii Bilut-Homplewicz, prof. Gabrieli Matuszek-Stec, Michała Piętniewicza, Krzysztofa Budziakowskiego, Jadwigi Maliny, Maryli Guzy, Wiesława Nowaka, Tomasza Sobieraja, Andrzeja Zaryckiego czy Adama Ziemianina.
– Dzięki znakomitemu ambasadorowi moich wierszy na tym terenie Piotrowi Kani oraz organizatorom, a także dzięki przyjaciołom z różnych miejsc Polski i wspaniałym artystom z Krakowa i Łodzi – udało się stworzyć widowisko poetycko-muzyczne „że palce lizać”, które mogłoby być pokazane w Krakowie i Warszawie a nawet i w przywoływanym Paryżu, gdzie jak się to mówi „też nie ukręcisz owsa z ryżu”. W całej twórczości staram się pokazać, że jestem dumny z tego, że urodziłem się tu, a nie gdzie indziej, bo tam gdzie człowiek się rodzi, tam jest jego centrum, pępek świata, najważniejsze miejsce, tylko musi to umieć dostrzec… – mówi Józef Baran.
Serdeczne życzenia Dostojnemu Jubilatowi złożyły władze samorządowe gminy Borzęcin. Wójt Janusz Kwaśniak gratulował bogatego dorobku artystycznego w dziedzinie literatury i winszował zasług dla kultury polskiej i borzęcińskiej. – Niezmiernie cieszy fakt, iż czuje Pan z Borzęcinem tak silną więź, a Pańska poezja, często traktująca o poczuciu dumy z dziedzictwa kulturowego swojego regionu, pozwala wielu docenić wartość tradycji i własnych korzeni – mówił. Wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Czesławem Małkiem wyrazili przekonanie, że dalsze działania na niwie literackiej przyniosą kolejne owocne rezultaty i wiele okazji do przeżywania radości i satysfakcji.
Serdeczne życzenia popłynęły też od władz województwa małopolskiego i obecnych na uroczystości wicemarszałka Stanisława Sorysa oraz radnego wojewódzkiego Adama Kwaśniaka oraz starostwa brzeskiego, reprezentowanego przez wicestarostę Ryszarda Ożóga.
– Jesteśmy dumni i bardzo się z tego cieszymy, że mamy tak wspaniałych Małopolan ze wspaniałymi talentami – mówił wicemarszałek Sorys. – Cieszy nas również to, że pomimo znaczących sukcesów w świecie literackim nie wyparł się Pan swojego pochodzenia oraz że Pańska literatura jest przepełniona elementami związanymi z wsią. Jest Pan dla nas wielkim wzorem do naśladowania – mówił wręczając wspólnie z Adamem Kwaśniakiem Nagrodę Województwa Małopolskiego POLONIA MINOR w podziękowaniu za szczególne zasługi dla małopolskiej kultury.
Życzenia złożył też dyrektor borzęcińskiego ośrodka kultury, który organizował spotkanie wspólnie z Fundacją Magma z Borzęcina. – Gratuluję jubileuszu 50 – lecia pracy artystycznej. Z tej okazji przyjmij od nas wszystkich życzenia niesłabnących sił twórczych, wielu nowych sukcesów poetyckich oraz wciąż tej samej, niezwykłej radości tworzenia, którą urzekasz kolejne pokolenia. Jesteś dla naszej gminy wspaniałym ambasadorem. Przyjmij najlepsze życzenia wielu kolejnych dokonań twórczych, nowych wierszy, na które z niecierpliwością czekają czytelnicy, spełnienia zamierzeń, dobrego zdrowia i pogody ducha – mówił Piotr Kania.
Ostatnim akcentem uroczystego spotkania był specjalny, jubileuszowy tort, a wszyscy zebrani odśpiewali Wspaniałemu Jubilatowi kilkukrotne, gromkie 100 lat!
Zorganizowany benefis i 50 lat twórczości podsumował w kilku zdaniach Józef Baran: – Największy poeta niemiecki Goethe napisał ponad 200 lat temu dwuwiersz, który stał się głośny dzięki zawartej w nim mądrości: „Wer den Dichter vill verstehen, muss in Dichter Lande gehen” – co w tłumaczeniu na polski oznacza: „Kto chce naprawdę poznać poetę, musi pojechać do jego kraju”. Myślę, że zdanie to można by w pełni odnieść do mojej twórczości literackiej ulepionej głównie z materiału, który był mi dostępny od dziecka, czyli od pierwszych doświadczeń zaczerpniętych ze wsi rodzinnej, gdzie przyszedłem na świat i gdzie położony w polu przez mamę na „chochtusy” zobaczyłem po raz pierwszy wielkie niebo i zachwyciłem się nim a może… przeraziłem ogromem Nieznanego.. Podświadomie zdawałem sobie sprawę – i to już na początku mojego pisania – że aby być odrębny, oryginalny i inny od innych poetów – muszę podnieść do rangi wysokiej sztuki właśnie „borzęckość”, to co mi zostało dane urodzeniem, z czego zostałem ulepiony: mój świat, moją tutejszość… I że nie powinienem – broń Boże – podszywać się pod krakowskość czy paryskość, stroić się w cudze piórka, naśladować Wyspiańskiego, Miłosza czy jakiegoś innego Wielkiego, lecz od początku powinienem odkrywać w sobie – siebie, uczyć się jak być sobą…
Wydarzenie swoim patronatem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz media: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, portal Magiczny Kraków, Informator Brzeski, Miasto i Ludzie oraz Kurier Borzęcki.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
(h)