Gmina Gnojnik. Centrum Kultury i Rekreacji już otwarte. Zdjęcia

543 0

W sobotę w Gnojniku uroczyście otwarto nowo wybudowane Gminne Centrum Kultury i Rekreacji. Koszt inwestycji wyniósł ponad 12,5 miliona złotych. 

 

Uroczystości otwarcia Centrum rozpoczęły się o godzinie 13 mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Gnojniku. Godzinę później już w Centrum, po symbolicznym przecięciu wstęgi, zaproszeni goście gratulowali wójtowi gminy – Sławomirowi Paterkowi – przeprowadzonej z rozmachem inwestycji.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwość Józefa Szczurek – Żelazko zwróciła uwagę, że obserwując rozwój gminy widzi pasmo sukcesów:  Chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy generują te potrzeby, którzy mówią że tego typu inwestycje są potrzebne, czyli mieszkańcom gminy Gnojnik. Zawsze nas motywujecie, nas którzy jesteśmy na waszych usługach do działania. Dzięki temu udaje się zrobić wiele dobrego. (…) Długo oczekiwane Centrum Kultury, gdzie rzeczywiście będzie promowana kultura. Znając państwa miejscowość wierzę że tak będzie, że promując kulturę będzie się pamiętać o swoich korzeniach, tradycji, historii. Tak aby przekazać młodemu pokoleniu te wartości, które dla nas, ale też i dla naszych rodziców i dziadków były najważniejsze. 

Józef Gawron – wicemarszałek województwa małopolskiego, przyznał, że obiekt robi na nim wrażenie: Ten obiekt jest piękny, na zewnątrz i wewnątrz. To obiekt godny dużych miast. To nasza wspólna radość, że te środki, te miliony przekazane przez nas jako wsparcie zostały dobrze spożytkowane. Z kolei Marta Malec – Lech (członek zarządu województwa małopolskiego) zaczęła swoje wystąpienie od stwierdzenia, że w miejsce ścierniska pojawiło się San Francisco nawiązując do znanej piosenki zespołu Golec uOrkiestra. Przypomniała o tym także, że środki pozyskane przez gminę na budowę Centrum były efektem dużej determinacji władz gminnych w trakcie trwającej pandemii.

Starosta brzeski – Andrzej Potępa gratulował wójtowi Paterkowi, w imieniu wszystkich samorządowców powiatu,  zakończonej sukcesem inwestycji oraz umiejętności dzielenia pieniędzy między rzeczy podstawowe i najważniejsze i na te, dzięki którym możemy spotkać się w tak fantastycznych warunkach. Dodał, również, odwołując się do własnego doświadczenia zawodowego, że stworzono warunki godne XXI wieku, aby tworzyć kulturę. Na zakończenie wręczył dyrektor CKiR – Ewie Świerczek – pamiątkową tablicę. W imieniu nowo powołanego Ministra Obrony Narodowej – Władysława Kosiniaka-Kamysza list gratulacyjny odczytał Adrian Zaleśny.

Przemówienia samorządowców zakończył występ członków grupy „Kolędników znad Uszwicy”, którzy w minionym roku z sukcesami rywalizowali o miano najlepszej formacji kolędniczej w kraju.

Budowa Centrum kosztowała 12,5 miliona złotych, z czego ponad 8,5 miliona złotych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Obiekt jest budynkiem pasywnym, dzięki czemu koszty jego utrzymania będą niższe. W środku budynku o powierzchni 1500 metrów kwadratowych znaleźć można między innymi salę multimedialną z nowoczesnym sprzętem komputerowym, bibliotekę, mini centrum filmowo-nagraniowe umożliwiające nagrywanie i przetwarzanie filmów i muzyki oraz pomieszczenia przeznaczone do organizacji spotkań literackich, wieczorków recytatorskich i muzycznych.

 

 

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *